Statystyki przerażają. Dzisiaj obchodzimy Dzień Walki z Depresją

Dzień Walki z Depresją przypada na 23 lutego. Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) to jedna z najpoważniejszych chorób na świecie. Zaburzenia depresyjne może mieć nawet co druga osoba. 

fot. Pixabay

Według danych WHO depresja na całym świecie dopada między 6 a 12 proc. dorosłych, jednak są to dane na podstawie samych ujawnionych przypadków.

Szacuje się, że zaburzenia depresyjne, a więc wczesne stadium choroby, ma znacznie większy zasięg występować mogą u 30 do 50 proc.

Według danych za rok 2020 z powodu ciężkiej reakcji na stres wystawiono w Polsce ponad pół miliona zwolnień lekarskich a w sumie Polacy w zeszłym roku opuścili ponad 5 milionów dni pracy właśnie przez stany depresyjne.

Badania Instytutu Nenckiego Polskiej Akademii Nauk wskazują, że na problemy psychiczne cierpi aż 8 milionów Polaków.

Widać, że na stan psychiczny, mocny wpływ ma pandemia, zamknięcia, obawa przed utratą pracy, albo już fakt jej utraty. Najbardziej niepokojące jest, że zaburzenia depresyjne zaczynają się w coraz młodszym wieku.

Szacunkowo wczesnym stanem depresji dotkniętych jest aż 20 procent nastolatków.  Rzecznik Praw Dziecka podaje jednak, że zaburzenia depresyjne mogły dotknąć aż 65 procent dzieci i młodzieży.

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c