Stołeczny ratusz zmienia zasady przekazywania informacji mieszkańcom! Koniec z urzędowym językiem!

Stołeczny ratusz poinformował, że rozpoczęto szkolenia pracowników, by w pismach do mieszkańców przekazywali informacje w prosty i zrozumiały sposób. Oznacza to koniec urzędowego języka, który do tej pory jedynie komplikował komunikację. 

Fot. Pixabay

W 2019 roku Pracownia Polskiej Polszczyzny zbadała dokumenty warszawskiego urzędu. Jak się okazało, prezentują się całkiem nieźle, natomiast było też kilka punktów, wymagających poprawy.  Głównym problemem okazały się być zbyt długie i zawiłe zdania, a także kopiowanie zapisu ustaw, zamiast przekształcenie ich na prosty język, używając własnych słów.

Teraz Warszawa dołączyła do międzynarodowego ruchu prostego języka, który promuje zrozumiałe treści przekazywane w pismach urzędowych. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom miasta informacje, które dla każdego będą jasne i czytelne. W tej sposób Warszawa chce nawiązać lepsze relacje ze swoimi mieszkańcami.

Urzędnicy dostali też specjalne słowniczki i poradniki. Szkolenia rozpoczęły się jeszcze w 2020 roku, jednak ze względu na pandemię COVID-19, musiały zostać przełożone. W tym roku wznowiono kursy w wersji online w dwóch wariantach- dla pracowników i dla przełożonych.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c