Surowe konsekwencje dla pasażerów: W akcji nawet Żandarmeria Wojskowa
Podczas korzystania z różnych rodzajów kolei, można napotkać pasażerów, którzy zakłócają porządek, bez względu na standard środka transportu. W odpowiedzi na te zachowania, rząd zdecydował się wprowadzić środki zapobiegawcze.
Chociaż obowiązujące regulacje, jak Artykuł 15 Prawa Przewozowego, jasno określają obowiązki pasażerów, często nie są one odpowiednio egzekwowane.
Z informacji na Prawo.pl wynika, że przygotowywane są nowe regulacje, które mają skuteczniej ukarać osoby zakłócające spokój. Nowości obejmują lepszą współpracę między służbami, takimi jak policja, Straż Ochrony Kolei, Straże Miejskie, Gminne czy Żandarmeria Wojskowa. Osoby zakłócające porządek, które odmówią opuszczenia pociągu, będą musiały zapłacić grzywnę minimum 500 zł. W skrajnych sytuacjach grzywna może wzrosnąć do co najmniej 2 tys. zł.
Aktualna sytuacja prawna
W Kodeksie Karnym znajdują się artykuły traktujące o zakłócaniu porządku publicznego. Artykuł 115 § 20 opisuje działanie „chuligańskie”, natomiast Artykuł 142 przewiduje kary dla osób używających przemocy lub w inny sposób zakłócających spokój publiczny. Kodeks Wykroczeń zaś dotyczy mniej poważnych zachowań i przewiduje głównie kary pieniężne czy ograniczenie wolności. Ze względu na trudności w egzekwowaniu tych przepisów, rząd chce je zaktualizować.
Międzynarodowy kontekst
Kary za zakłócanie porządku w transporcie różnią się w zależności od kraju:
USA: Kary są regulowane zarówno federalnie, jak i stanowo, obejmując zarówno transport lotniczy, jak i publiczny, z możliwością nałożenia grzywny czy pozbawienia wolności.
Wielka Brytania: Zakłócanie porządku w transporcie, w tym pociągach, może skutkować grzywną, zakazem korzystania z usług lub aresztowaniem.
Francja: W transporcie miejskim, takim jak metro czy pociągi, kary za chuligaństwo mogą być surowe, obejmując grzywny, zakazy lub pozbawienie wolności.
Japonia: Jest znana z surowego podejścia do zakłócania porządku w transporcie, z możliwością nałożenia grzywny, zakazu korzystania czy pozbawienia wolności.
Australia: W zależności od regionu, zakłócanie spokoju w transporcie może skutkować grzywną czy nawet aresztem.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.