Survival atomowy z Szymonem Majewskim, warsztaty komiksowe i koncert Łąki Łan, czyli Niewinni Czarodzieje!

X Festiwal Warszawski „Niewinni Czarodzieje”. Wszystko poszło inaczej! Rakiety, roboty, kosmiczne odyseje i atomowe strachy na lachy. Wiemy, że ta przyszłość nigdy się nie zdarzyła. Lot na księżyc zamieniliśmy na czarter do Egiptu, roboty kolejkowe na zakupy w internecie a nowoczesne mieszkania w blokach na…mieszkania w nowoczesnych blokach.

Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego

Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego

My, ludzie solidnie zadomowieni XXI wieku, sentymentalnie i pobłażliwie patrzymy dziś na wizje przyszłości stolicy, które przynosiły kolejne dekady XX wieku. Warszawa chciała być nowoczesna. Wystarczy spojrzeć w roczniki „Stolicy” z czasu podboju kosmosu przez Jurija Gagarina. Nagłówki krzyczą: odbudowana, przebudowana, rozbudowana, zautomatyzowana; pełna wiary, że ewoluujemy od społeczności ziemskiej do społeczności kosmicznej. Kilka lat później padają niezapomniane słowa Neila Armstronga: „Dla człowieka to jeden mały krok, dla ludzkości skok ogromny”.

Dziś wiemy, że nie rządzą nami mózgi elektronowe, podróżujemy nie z kosmodromu na Księżyc, a metrem na Kabaty. Poczty nie rozwożą rakiety, a z Marszałkowskiej w Al. Jerozolimskie nie dostaniemy się ruchomą taśmą do przewozu pasażerów. Choć czytelnicy warszawskich gazet z lat 60. mogli odnieść wrażenie, że to już – tuż, tuż.

Dziś z rozbawieniem oglądamy ubiegłowieczne filmy ukazujące przyszłość. Wiemy już, jak nie wydarzyła się nasza przyszłość. Patrząc na plany i marzenia warszawiaków XX wieku, zdajemy sobie sprawę, że wróciliśmy z kosmosu na Ziemię. I z tej perspektywy czujemy się mądrzejsi, bo mamy świadomość, że wszystko poszło inaczej. Warto jednak prześledzić te niezwykłe marzenia dotyczące wizji przyszłego życia w dobie wyśnionego rozwoju technologii, architektury, sztuki, nauki, medycyny, muzyki. Przyjrzeć się bliżej okresowi, w którym fantastyka naukowa stała się nie tylko ucieleśnieniem totalitarnych wizji, ale i celnym środkiem krytykowania władzy politycznej i poszukiwania alternatywy. Dzięki oddaleniu w czasie, pozwalała ona w miarę bezpiecznie krytykować władzę polityczną, absurdy czasu i życia w gospodarce planowanej.

Bo przyszłość to nadal miejsce na spotkanie, z którego możemy spojrzeć na samych siebie – nasze plany, marzenia i wybory z nutą pogodnej autoironii. W tej edycji Festiwalu patrzymy więc na marzenia i plany Warszawy i warszawiaków. I na to jak Niewinni byliśmy przed 10 laty, gdy zaczynaliśmy przygodę z Festiwalem.

Program FESTIWALU

  • 20 listopada, PIĄTEK, godz. 18:30

PRZEKŁADANIEC. Projekcja filmu i panel dyskusyjny
Kino Elektronik, ul. Gen. Zajączka 7. Wstęp wolny

  • 20 listopada 2015 r., PIĄTEK, godz. 21.00

DANCING „DAJCIE TU JAKĄŚ MUZYCZKĘ!” INSPIROWANY FILMEM „SEKSMISJA”. Zagrają: WARSZAWSKA ORKIESTRA ROZRYWKOWA + GOŚĆ SPECJALNY oraz PTAKI DJ SET.
Miejskie Zakłady Autobusowe, ul. Włościańska 52, Hala B. Liczba miejsc ograniczona.

  • 21 listopada, SOBOTA, godz. 11:00-14:00

WITAJCIE W NASZEJ BAJCE! Warsztaty komiksowe dla dzieci. Prowadzenie: Piotr „Jaszczu” Nowacki i Bartosz Sztybor
Biocultura Cafe, ul. Sokołowska 9, lok. U31. Wstęp po rejestracji: www.rejestracja.1944.pl

  • 21 listopada, SOBOTA, godz. 21:00

PRZYBYSZE Z MATPLANETY. Koncert zespołu Łąki Łan oraz SILENT DISCO
PIN-UP Studio, ul. Nowogrodzka 84/86. Bilety w cenie 10 zł do kupienia on-line lub w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego

  • 22 listopada, NIEDZIELA, godz. 11:00-14:00

WITAJCIE W NASZEJ BAJCE! Warsztaty komiksowe dla dzieci.

Prowadzenie: Piotr „Jaszczu” Nowacki i Bartosz Sztybor. Biocultura Cafe, ul. Sokołowska 9, lok. U31. Wstęp po rejestracji: www.rejestracja.1944.pl

  • 23 listopada PONIEDZIAŁEK, godz. 8.45–17.00

ATOMÓWKI ZE ŚWIERKU – ZWIEDZANIE REAKTORÓW JĄDROWYCH: EWA I MARIA
Otwock 05-400 Świerk, ul. Andrzeja Sołtana 7
Prowadzenie: pracownicy naukowi NCBJ. uczestnikom wydarzenia zapewniamy transport oraz posiłek. Godz. 8.45 zbiórka i wyjazd – przed bramą nr 2 Stadionu Narodowego (od strony ronda Waszyngtona) autokar z logo NCBJ – ŚWIERK. Ograniczona liczba miejsc – obowiązkowa rejestracja na: www.rejestracja.1944.pl UWAGA!!!: każdy z uczestników musi posiadać przy sobie dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport)

  • 24 listopada WTOREK, godz. 20.00

KOSMOS WZYWA! – GRY KOSMICZNE – WYSTĘP TEATRU IMPROWIZOWANEGO KLANCYK
Miejsce: Flyspot – Warsaw Indoor Skydiving. Adres: Mory 05-850, Wspólna Droga 1A. Ograniczona liczba miejsc – obowiązkowa rejestracja na: www.rejestracja.1944.pl

  • 25 listopada ŚRODA, godz. 18.30

BLOKHAUZ G – WIELKIE PROJEKTY ZA CZASÓW EDWARDA GIERKA
Prowadzenie: Grzegorz Mika. Dom Kultury Rakowiec, ul. Wiślicka 8. Wstęp wolny

  • 26 listopada CZWARTEK, godz. 18.00

STRACH SIĘ BAĆ! – SURVIVAL ATOMOWY Z SZYMONEM MAJEWSKIM
Adres: ul. Kasprowicza 132. Prowadzenie: Szymon Majewski. Ograniczona liczba miejsc – obowiązkowa rejestracja na: www.rejestracja.1944.pl

  • 27 listopada PIĄTEK, godz. 18.30

KTO PRZETESTUJE PILOTA PIRXA? Kosmiczne marzenia PRL-u
Prowadzenie: Mateusz Matyszkowicz. Miejsce: Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79. Wstęp wolny. Ograniczona liczba miejsc.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]