Świadczenia socjalne a koronawirus. Nowe regulacje zasiłków opiekuńczych

Powstający projekt przewiduje szereg udogodnień, w tym m.in. dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodzica, który musi pozostać z dzieckiem.

Fot. Pixabay

Na dodatkowy zasiłek może liczyć rodzic, który nie wykonuje swoich obowiązków w pracy ze względu na konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem (w wieku do 8 lat) przez 14 dni

Ponadto, zwiększyła się liczba osób uprawnionych do pobierania zasiłku. Po zmianach będzie on przysługiwał również w sytuacji zamknięcia placówki edukacyjnej, do której dotychczas uczęszczało dziecko ze stwierdzonym orzeczeniem o niepełnosprawności. W tej sytuacji zasiłek przysługuje do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Uchwała projektu przewiduje również zasiłek opiekuńczy w przypadku, gdy niania lub opiekun dzienny nie mogą sprawować opieki nad dzieckiem do 3 roku życia.

Ponadto, wprowadzone zostaną zmiany w kwocie zasiłku opiekuńczego dla rolników. Proponuje się, by wysokość zasiłku uzależniona była od aktualnego wskaźnika waloryzacji emerytury. Przyjmując aktualne dane za wyjściowe, stawka dzienna wyniosłaby 32,41 zł.

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.