Szczepionka na COVID-19. Czy w Polsce będzie można wybrać preparat?

Wszyscy Polacy chcą już wrócić do normalnego życia, jakie pamiętamy sprzed pandemii COVID-19. Pomóc w tym mają między innymi szczepienia. Wiele osób jednak ma obawy, co do ich skuteczności. Niektórzy chcieliby mieć możliwość wyboru preparatu. Czy będzie wkrótce możliwe?

Fot. Pixabay

Wczoraj odbyła się konferencja rządu w sprawie Narodowego Programu Szczepień. Jak już wiemy, od 12 kwietnia ruszą zapisy rocznika 1962, a każdego kolejnego dnia ruszą następne do rocznika 1973. Premier podkreślił, że do końca sierpnia program ma objąć wszystkich, którzy chcą się zaszczepić.

Wielu Polaków ma jednak obawy przed niektórymi preparatami, szczególnie to widać na przykładzie szczepionki koncernu AstraZeneca, która ze względu na głosy o skutkach ubocznych w postaci zakrzepów, nie jest chętnie wybierana. Część osób, które zdecydowały się na szczepienia tym preparatem zwyczajnie nie przychodziła na umówiony termin.

W związku z  tym pojawiło się pytanie czy zwykły obywatel będzie mógł wybrać konkretnego producenta, którego preparatu chce użyć? Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej odpowiedział na to pytanie. Wyjaśnił, że rząd na tym etapie szczepień nie przewiduje takiej możliwości.

W tej chwili szczepionkami Pfizer/BioNTech i Moderna szczepieni są wyłącznie seniorzy i osoby przewlekle chore. Pozostali otrzymują preparat koncernu AstraZeneca.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c