Szczepionka Pfizer i Moderna. Czym się różnią?

Szczepionka amerykańskiej firmy Moderna została zatwierdzona przez Unię Europejską. Czym różni się ona od obecnie stosowanej w Polsce szczepionki Pfizer?

Fot. Shutterstock

Wczoraj świat obiegła informacja, że szczepionka należąca do amerykańskiego koncernu Moderna jest drugą zatwierdzoną przez Unię Europejską. Wcześniej taką decyzję podjęły Stany Zjednoczone. Czym jednak różni się ona od obecnie stosowanej szczepionki marki Pfizer?

Jak tłumaczy prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak, Pfizer i Moderna bazują na tej samej technologi, mRNA. Różnice między preparatami są dość niewielkie, szczególnie w porównaniu np. ze szczepionką AstraZeneca. Pfizer i Moderna różnią się przede wszystkim zawartością substancji pomocniczych. Moderna zawiera nieznacznie więcej stabilizatorów, co sprawia, że warunki jej przechowywania są nieco lepsze, można ją przechowywać w temperaturze od -25  do -15 stopni Celsjusza. Natomiast preparat Pfizer wymaga niższych temperatur, w granicach około -70 stopni Celsjusza.

Dodatkowo, szczepionkę Pfizer można podać osobom już od 16 roku życia. W przypadku Moderny minimalny wiek wynosi 18 lat. Po wyjęciu z zamrażarki Moderne przed użyciem można przechowywać do 30 dni, natomiast Pfizer- maksymalnie 5 dni. Zbliżona natomiast jest skuteczność preparatu wynosząca około 95%. Również w obu przypadkach mogą pojawić się podobne skutki uboczne, tzn. bóle głowy, stawów, mięśni, zmęczenie, dreszcze czy gorączka.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]