Szef KPRM o ilości badaniach na COVID-19: „Rząd nie ma wpływu na liczbę testów”

Michał Dworczyk przekazał, że o przeprowadzeniu testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 decydują wyłącznie lekarze. Dodaje, że ani rząd ani instytucje rządowe nie mają na to wpływu.

Fot. Łukasz / Warszawa w Pigułce

Spadła liczba zakażeń koronawirusem. Jednak wiele wskazuje na to, że jest to spowodowane mniejszą ilością wykonywanych testów. Michał Dworczyk był gościem w radiu RMF FM i został zapytany o tę kwestię. Tylko w poniedziałek liczba wyniosła ponad 35 tysięcy, a w niedzielę 46,6 tysięcy. Przy rekordzie zakażeń, który 5 listopada wyniósł prawie 28 tysięcy przypadków, wykonano aż 67,1 tysięcy testów na obecność wirusa.

Jak podkreślał minister, o liczbie przeprowadzonych testów decydują tylko i wyłącznie lekarze, którzy wystawiają skierowania na badania w kierunku wykrycia COVID-19. Dodał, że absolutnie rząd ani instytucje rządowe nie mają na to wpływu. Tym samym odparł zarzuty dotyczące celowego zaniżania liczby testów, aby wykazać mniej przypadków wirusa SARS-CoV-2.

Dworczyk dodał, że liczba testów na koronawirusa w ciągu ostatniego tygodnia zmniejszyła się jedynie o około 5 procent. Zapewnił, że w tej kwestii nie ma żadnych „centralnych decyzji”.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c