Szef rządowego Centrum Analiz Strategicznych o świętach. Ostrzega przed tzw. efektem jojo!

W rozmowie z Polsat News, profesor Norbert Maliszewski, szef Centrum Analiz Strategicznych przy rządzie RP, wypowiedział się na temat nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Zwrócił uwagę również na temat ferii, który jest w ostatnich dniach bardzo gorącym tematem. 

Fot. Shutterstock

Gościem wczorajszego programu na antenie Polsat News był profesor Norbert Maliszewski, który pytany był o funkcjonujące obostrzenia i jego opinię na temat pandemii i walki z nią. Porównał rozporządzenie do przejścia dla pieszych. Każdy wie kiedy i jak należy z tego korzystać, nie każdy to robi. Ale warto zdawać sobie sprawę z konsekwencji naszych czynów. Podczas świąt powinniśmy ograniczyć spotkania wigilijne do minimum. W gospodarstwie domowym, oprócz domowników, może pojawić się 5 osób.

Pamiętajmy, ze mamy okres pandemii. Musimy sobie to oświadomić. Nie tylko w Polsce wszyscy mówią „nie liczmy na takie święta jakie były dotychczas”, że wszyscy będą wyjeżdżać i spotykać się. Wtedy po miesiącach wyrzeczeń, mielibyśmy tzw. efekt jojo. Znowu byśmy mieli bardzo dużą liczbę zakażeń.”

-przestrzegł w wywiadzie ekspert.

Profesor zaznaczył, że czeka nas miesiąc lub dwa dużych wyrzeczeń, trzeba w tym czasie pamiętać o odpowiedzialności, a hasłem przewodnim ferii, które w tym roku będą organizowane w jednym czasie, będzie „zostań w domu”. Zachęcał, żeby odpuścić sobie zimowe wyjazdy i skupić się na ratowaniu naszego zdrowia i życia.

Dodał również, że jeśli poradzimy sobie z drugą falą zakażeń i liczba dobowych przypadków znacznie się zmniejszy, w styczniu może nas czekać powrót do tzw. żółtej strefy. Jeśli wszyscy się zsolidaryzują jest szansa na sukces. Dodatkowo wkrótce ma pojawić się szczepionka. To wszystko pomoże przetrwać ten ciężki okres i pozwoli z czasem wracać do normalności.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c