Szef Sanepidu ostrzega, że mogą być obostrzenia dla niezaszczepionych

Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka powiedział, że „może dojść do takiej sytuacji, że w Polsce też pewnego rodzaju zasady będą wdrożone właśnie w takim kontekście, aby osoby, które są zaszczepione, nie były narażane na ryzyko przez osoby, które nie są zaszczepione”.

Fot. Shutterstock

Wypowiedź padła nie bez powodu. We Francji prezydent Macron wprowadził obowiązkowe szczepienia dla medyków. Ostrzegł też, że lada dzień wprowadzone będą obostrzenia dla niezaszczepionych. Osoby takie nie wejdą do miejsc kultury, sztuki i rozrywki, nie będą mogły korzystać restauracji, kawiarni i centrów handlowych, a nawet podróżować pociągami i samolotami.

Szef GIS podkreślił, że jest daleki od dzielenia społeczeństwa, ale tylko szczepienia mogą przerwać łańcuch zakażeń. – Może dojść do takiej sytuacji, że w Polsce też pewnego rodzaju zasady będą wdrożone właśnie w takim kontekście, aby osoby, które są zaszczepione, nie były narażane na ryzyko przez osoby, które nie są zaszczepione – podkreślił Krzysztof Saczka.

Dodał, że współczynnik „R”, który określa ile osób może zakazić chory pacjent zbliża sie do niebezpiecznego poziomu. Jeszcze niedawno było to 0,6, a teraz jest to 0,9.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c