Szykuj się. W 2024 roku ćwierć miliona Polaków dostanie wezwanie do wojska
W 2024 roku około 230 tysięcy osób zostanie poddanych ocenie zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej. Nowe wytyczne dotyczące kwalifikacji wojskowej są już w fazie projektowania, a Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) podkreśla znaczenie tego przedsięwzięcia dla potrzeb Sił Zbrojnych RP.
W projekcie przewiduje się, że oficjalne ogłoszenie kwalifikacji wojskowej ma mieć miejsce 12 stycznia 2024 roku. Kwalifikacje będą trwały przez trzy miesiące, od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 roku. Ważnym elementem jest skoordynowane działanie komisji wojskowych, które rozpoczną swoją pracę w oparciu o wytyczne MON.
Jak donosi „Fakt”, pierwsze informacje dotyczące obowiązku stawienia się na kwalifikację wojskową powinny dotrzeć do zainteresowanych w ciągu najbliższych tygodni. Osoby, które zostaną wezwane na kwalifikację, otrzymają oficjalne pisma od wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Zgodnie z procedurami, wezwania powinny zostać doręczone co najmniej na siedem dni przed terminem komisji. Osoby, które nie będą w stanie stawić się na kwalifikacji, są zobowiązane poinformować odpowiedniego urzędnika. Konsekwencją braku odpowiedzi może być interwencja policji lub nałożenie grzywny.
W uzasadnieniu projektu MON podkreśla, że zakładana liczba osób do przesłuchania, wynosząca ok. 230 tys., została ustalona przy założeniu, że będzie działać około 390 powiatowych komisji lekarskich. Każda z tych komisji będzie w stanie ocenić średnio od 30 do 35 osób dziennie. Co ważne, jedno wojskowe centrum rekrutacji będzie obsługiwać jednocześnie nie więcej niż 2-3 takie komisje.
Kwalifikacja wojskowa stanowi kluczowy element systemu obronnego państwa, umożliwiając identyfikację osób, które mogą zostać powołane do służby wojskowej. Proces ten jest niezbędny dla zapewnienia skutecznej obrony kraju w obliczu ewentualnych zagrożeń.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.