Ta groźna odmiana kleszcza może nawet spowodować śmierć! Na dodatek może kryć się w naszym domu!

Lekarze ostrzegają przed obrzeżkiem gołębim. Chociaż kleszcz ten żywi się głównie krwią ptactwa, może również zaatakować człowieka. Czasami jest bardzo trudny do wykrycia, a ukąszenia zostawiają bolesne ślady. Sam kleszcz może również przenosić groźne choroby.

Fot. PaulT / Wikipedia

Głodne osobniki w poszukiwaniu żywiciela rozchodzą się w różne strony i często trafiają do ludzkich mieszkań.

W przeciwieństwie do innych przedstawicieli, ten gatunek atakuje głównie nocą. Potrafi najeść się krwią, a następnie odczepić i ukryć w szparach i zakamarkach naszych pokoi.

Kłuje boleśnie, a świąd utrzymuje się dość długo. Mogą przenosić krętki Borelia anserina oraz zarazki gorączki Q, paraduru gołębi oraz piroplazmozę ptasią. Wirus odkleszczowego zapalenia mózgu zachowuje w nich żywotność przez 450 dni. Przyczyniają się do powstawania alergii oraz astmy. Mogą wywołać też reakcję alergiczną, która doprowadzić może do wstrząsu, a w konsekwencji nawet zgonu.

Jeżeli stwierdzimy obecność tych kleszczy w domu należy w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w środki ochrony takie jak jest na przykład DEET, a następnie zamówić specjalistyczne usługi eksterminacji. Warto też przez pewien czas rozwiesić lepy, aby zminimalizować ryzyko pozostawienia jakichkolwiek osobników przy życiu.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c