Tak będzie wyglądał pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku [WIZUALIZACJA]

W Warszawie w rejonie placu Na Rozdrożu stanie pomnik upamiętniający zwycięską bitwę na przedpolach stolicy. Nazwana „18 najważniejszą bitwą w dziejach świata” zatrzymała inwazję Rosji Sowieckiej na Polskę i Zachód Europy.

 Wybór projektu pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku jest nie tyko ważny dla upamiętnienia 100. rocznicy tego wydarzenia, ale również dla bohaterów, którzy zmienili bieg historii naszego kraju – powiedziała Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, podczas uroczystości ogłoszenia wyników konkursu.

Zwycięzcą konkursu jest Mirosław Nizio z Nizio Design International Warszawa. Nagrodzona praca to obelisk na planie kwadratu. Z napisem u wierzchołka „1920”.

Jury konkursu było zgodne w swojej ocenie. Projekt nagrodzony I miejscem odpowiedział na oczekiwania co do roli upamiętniającej i edukacyjnej dzieła.

Pomnik posadowiony jest na okrągłym placu otoczonym elementami, na których będą umieszczone informacje o bitwie. Została zachowana funkcja fontanny oraz zieleń.

Uzasadnienie wyboru odczytała Marlena Happach, przewodnicząca sądu, architekt, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego:
„Praca ta otrzymała pierwszą nagrodę w kwocie 50 000 zł brutto oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na uszczegółowienie pracy konkursowej.
Pracę uznano za najlepszą ze względu na wartości artystyczne i czytelność ideową symbolicznego przekazu. Zaproponowana forma upamiętnienia umiejętnie podkreśla cywilizacyjną a nie tylko militarną rolę bitwy warszawskiej. Wertykalny gnomon w połączeniu z koncentryczną formą platformy dla elementów wodnych dobrze wpisują się w kontekst placu, w którego gwiaździstej formie zaakcentowana jest jednocześnie osiowość. Prosta forma obelisku dzięki skręceniu zyskuje nowe możliwości interpretacji i oddaje powagę zwycięstwa. Historyczny triumf znajduje swoje widoczne miejsce w panoramie miasta. Zakomponowana woda i zieleń tworzą przy tym przyjazną przestrzeń miejską, gdzie po prostu chce się chodzić. Koncepcja jest otwarta na nowe możliwości i uzupełnienia funkcji.”

Drugie miejsce zostało przyznane pracy Karola Badyny z Krakowa (40 tys. zł).

Jury nie wybrało III miejsca. Oprócz I i II miejsca przyznano dwa wyróżnienia pierwszego stopnia (po 5 tys. zł) i dwa wyróżnienia honorowe.

Przyznano dwa wyróżnienia I stopnia: dla pracy Marcina Kwietowicza i Konrada Żaglewskiego z Warszawy oraz Tomasza Birezowskiego, Piotra Dynowskiego i  Mateusza Trojanowskiego z Warszawy.

Wyróżnienia honorowe trafiły do: Autorskiej Pracowni Projektowej 2 arch. Barbara Getter i Autorskiej Pracowni Projektowo-Plastyczna, artysta rzeźbiarz arch. Andrzej Getter, Kraków oraz do Pawła Nowickiego i Macieja Walczyna z Warszawy.

Prace będą prezentowane na wystawie pokonkursowej od 2 do 6 marca w pawilonie Zodiak, pasaż Wiecha. Na dyskusję zapraszamy we wtorek  3 marca, o godz. 18.00

Skład sądu konkursowego:
Marlena Happach, przewodnicząca Sądu, architekt, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego,

dr Adam Buława, sędzia, Wydział Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego,

Maria Dydek, sędzia referent, architekt, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków,

dr Piotr Szpanowski, zastępca dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,

Agnieszka Gosik, sędzia, architekt, Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta,

Renata Kaznowska, sędzia, zastępca prezydenta m.st. Warszawy,

dr Tomasz Konior, sędzia, architekt,

prof. dr hab. Wiesław Koronowski, sędzia, Wydział Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu ,

Paweł Kurtyka, sędzia, architekt,

Maciej Kuryłowicz, sędzia, architekt, Stowarzyszenie Architektów Polskich,

Ewa Malinowska-Grupińska, sędzia, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy,

Piotr Mazurek, sędzia, radny Rady m.st. Warszawy,

Jarosław Sellin, sędzia, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego,

dr Paulina Sikorska, sędzia,  wiceprezes Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Urbanistów Polskich i członek Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich

Adam Siwek, sędzia, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, Instytut Pamięci Narodowej,

dr Agata Szydłowska, sędzia, Wydział Wzornictwa, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Wojciech Wagner, sędzia, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego,

Piotr Walkowiak, sędzia, architekt,

Zbigniew Wieloch, sędzia, architekt, Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta,

Tomasz Żyłka, sędzia, radny Rady m.st. Warszawy.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl