Tak pluskwy zdradzają swoją obecność a naszych domach! Jak można się ich pozbyć?

Pluskwy są ogromnym utrapieniem dla wielu z nas. Dodatkowym zagrożeniem jest fakt, że często trudno rozpoznać znaki, świadczące o tym, że znajdują się w naszych domach bądź mieszkaniach. Warto wiedzieć zatem na co zwracać uwagę i jakie sygnały powinny nas zaniepokoić

Fot. Shutterstock

Pluskwy są dla wieku domowników prawdziwym koszmarem. Z uwagi na swoją nocną aktywność oraz fakt, że są to niewielkie stworzenia (osiągają od 4 do 6 mm długości) czasami trudno nawet zauważyć ich obecność. Za dnia chowają się w szczelinach mebli, ścian lub podłóg. Możemy je rozpoznać po charakterystycznym kształcie, przypominającym owalną kroplę.

Niestety rozmnażają się niezwykle szybko, a samica jest w stanie złożyć od 200 do 250 jaj, które osiągają dojrzałość już po miesiącu. Ponadto żywią się krwią ssaków, a ich ugryzienie powoduje swędzenie i zaczerwienienia skóry, jednak nie zawsze jest widoczne od razu. Niekiedy stanowią zagrożenie dla zdrowia, gdyż ukąszenie w skrajnych przypadkach może spowodować reakcję alergiczną.

Należy zatem zwracać uwagę na charakterystyczne znaki, które pluskwy zostawiają po sobie. Są to ciemne plamki odchodów pluskiew na pościeli, materacu czy stelażu łóżka, a także nieprzyjemna woń gnijących malin lub intensywny, słodkawy zapach kolendry siewnej. W zależności od ilości pluskiew może być słabo bądź mocno wyczuwalny.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy w naszym mieszkaniu zadomowiły się pluskwy, pierwszym ważnym krokiem jest dokładne sprzątanie, włączając wszelkie zakamarki, gdzie owady te mogą się ukryć. Warto zatem, w miarę możliwości, odsunąć meble i odkurzyć wszelkie szczeliny. Następnie warto wyprać całą pościel, narzuty, koce, zasłony, firanki oraz piżamy w wysokiej temperaturze.

Należy wspomnieć, że pluskwy są bardzo trudne do wytępienia, jednak niektóre źródła wskazują, że pomocna w ich zwalczaniu może być ziemia okrzemkowa, która w czystej postaci jest połączeniem cząsteczek dwutlenku krzemu, które tworzą niewielkie płytki, posiadające ostre krawędzie.

Te natomiast przyczepiają się do pluskiew, przenikają do wnętrza ich egzoszkieletu i tym samym doprowadzają do śmierci pasożyta. Na rynku znajdziemy także wiele chemicznych preparatów do zwalczania pluskiew, jednak najskuteczniejszą metodą jest zgłoszenie się do profesjonalnej firmy dezynsekcyjnej.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl