Takie wiadomości są szczególnie niebezpieczne! Rodzice powinni zachować ostrożność
Powraca dobrze znana metoda, w której cyberprzestępcy podszywają się pod dziecko potencjalnej ofiary. SMS-y zaczynają się zazwyczaj od frazy „Hej mamo”, a jeżeli odbiorca faktycznie jest rodzicem, może wpaść w pułapkę oszustów. Należy zawsze zwracać uwagę na kilka aspektów
Niestety powraca popularne oszustwo „na dziecko”. Oszuści rozsyłają wiadomości, podając się za dziecko odbiorcy, aby w ten sposób zachęcić do kontaktu za pośrednictwem komunikatora WhatsApp, gdzie z kolei podejmowane są próby wyłudzenia pieniędzy.
„Hej hej mamo! napisz do mnie teraz na Whatsaap (podany numer) to mój nowyy numer telefonu” – tak brzmi treść fałszywej wiadomości.
Podszywając się pod dziecko rozmównicy, oszuści wyjaśniają, że zmieniony został numer telefonu. Wymyślają do tego historyjkę, w której najczęściej informują o zniszczeniu lub kradzieży urządzenia. Następnie proszą oni o przesłanie, często sporej, sumy pieniędzy na zakup nowego telefonu. Oczywiście nie ma to związku z rzeczywistością, a całość jest atakiem mającym na celu wyłudzenie środków finansowych.
Na szczęście, kampania ta została prawidłowo rozpoznana przez aplikację do obsługi wiadomości w systemie Android, a tego typu wiadomości od razu są klasyfikowane jako spam. Należy jednak zaznaczyć, że taki filtr może działać gorzej na starszych telefonach, a samo oszustwo docelowo skierowane jest do osób starszych, którzy często korzystają również ze starszych modeli urządzeń.
Dobrą wiadomością jest również fakt, że przed tym oszustwem możemy się w łatwy sposób bronić. Przede wszystkim należy zawrócić uwagę na wszelkie błędy językowe lub gramatyczne. Jeżeli treść nie brzmi do końca jakby pisała ją osoba na co dzień posługująca się językiem polskim, powinno to wzbudzić naszą czujność.
Ponadto należy pamiętać, że wiadomości SMS z załączonymi linkami to w znacznej większości próby ataków cyberprzestępców. Najlepszą metodą jest zignorowanie takiej wiadomości, a w razie wątpliwości należy skontaktować się ze swoim dzieckiem pod jego dotychczasowym numerem telefonu lub inną drogą. Należy pamiętać również aby, pod żadnym pozorem, nigdy nie podawać swoich danych wrażliwych rozmówcom, których tożsamości nie jesteśmy w stanie zidentyfikować.
Źródło: dobreprogramy.pl
Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.