Te leki zwiększają ryzyko zakażenia COVID-19. Trzeba na nie szczególnie uważać!

Naukowcy ostrzegają przed wpływem leków stosowanych przy zwalczaniu zgagi na wirusa SARS-CoV-2. Ich zdaniem działanie substancji z grupy PPI zwiększa ryzyko zakażenia i rozprzestrzeniania się COVID-19. 

Fot. Pixabay

Eksperci zauważyli, że niektóre spożywane leki mają duży wpływ na ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Część  z nich potrafi zmniejszyć ryzyko zakażenia, jednak są i takie grupy leków, na które trzeba szczególnie uważać. Do takiej grupy należą leki PPI, które stosowane są podczas problemów ze zgagą. Są to jedne z najbardziej popularnych leków bez recepty brane na zgagę w wielu krajach.

Leki na zgagę mają na celu blokowanie produkcji kwasu żołądkowego. Istnieją dwie grupy takich medykamentów,  H2RA i PPI. Podczas, gdy leki przy braniu leków na zgagę H2RA nie odnotowano zwiększonego ryzyka zachorowania na COVID-19, w przypadku działania leków PPI naukowcy zauważyli drastyczne zwiększenie ryzyka zakażenia wirusem i dalszego rozprzestrzeniania się choroby. Badania przeprowadzono zdalnie, w formie online. Jak wynika z analizy, spośród ponad 53 tysięcy pacjentów ze Stanów Zjednoczonych, którzy co najmniej raz dziennie brali PPI, duża część z nich otrzymała pozytywny wynik testu na koronawirusa.

Naukowcy zaapelowali do osób stosujących ten lek, aby zamienili go na leki z grupy H2RA lub ograniczyli jego stosowanie w sezonie świątecznym, kiedy spotkamy się z rodziną i istnieje ryzyko transmisji wirusa. Zalecają również inne, naturalne produkty, które wspierają funkcjonowanie jelit i regulują kwasowość żołądka. Jest to np. mięta pieprzowa czy korzeń goryczki.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c