Te osoby nie dostaną 800+ od stycznia. Ustawa jest jasna

Od stycznia 2024 roku program Rodzina 500 plus zostanie rozszerzony i podniesiony do kwoty 800 zł miesięcznie na dziecko. Jednak nie wszyscy rodzice automatycznie otrzymają to świadczenie. Ustawa precyzyjnie określa, kto może liczyć na wsparcie, a kto je straci.

Fot. Warszawa w Pigułce

W ustawie odnośnie świadczenia 800 plus zmieniła się tylko kwota. Pozostałe warunki pozostały takie same. Dlatego niektóre osoby, mimo, że spełniają warunek dotyczący liczby dzieci, nie otrzymają świadczenia. Przepisy jasno określają takie przypadki. Chociaż nie ma ich zbyt wiele, ustawodawca o nich pomyślał i umieścił na liście.

Świadczenie 800 plus nie będzie przysługiwać:

  • Niepełnoletnim rodzicom na własne dzieci – pieniądze są wypłacane bezpośrednio na utrzymanie wnuka lub wnuczki. Oznacza to, że mimo, że dziecko ma np. 17 lat, rodzic nie otrzyma świadczenia na nie, jeżeli dziecko samo ma już dzieci i pobiera świadczenie,
  • Na dzieci przebywające w domach dziecka, ośrodkach opiekuńczo – wychowawczych lub domach pomocy społecznej,
  • Rodzicom pobierającym zasiłek na dziecko za granicą – aby uniknąć podwójnego finansowania,
  • Rodzicom, którzy na stałe wyemigrowali z dziećmi z Polski.

W szczególnych sytuacjach, np. gdy dochodzi do marnotrawienia świadczenia, organ wypłacający może także zamienić wypłatę gotówki na pomoc rzeczową. Chodzi tu o zakup żywności, ubrań, pokrycie kosztów przedszkola, internatu lub obiadów w szkole. Taka zamiana ma pomóc rodzinie przezwyciężyć kryzysową sytuację i jednocześnie zapewnić dziecku odpowiednie warunki.

Te warunki utraty prawa do nowego świadczenia 800 plus mają zapobiec nadużyciom i zapewnić, że pieniądze trafią do tych rodzin, które rzeczywiście się nimi zaopiekują i przeznaczą na utrzymanie dzieci. Jednocześnie zachowane zostaną pewne wyjątki, aby wesprzeć rodziny w trudnych sytuacjach życiowych.

Należy także pamiętać, że ZUS regularnie przeprowadza kontrole m.in. pobytu w Polsce. Niedawne dane wskazują jasno, że wielu rodziców utraciło prawo do świadczenia z powodu stałego pobytu za granicą. Zakład jasno wskazuje, że na terenie Polski trzeba na stałe przebywać, by uzyskać świadczenie, a nie tylko pomieszkiwać. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy rodzic ma pod opieką dzieci w Polsce, a drugi rodzic przebywa lub pracuje za granicą.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl