Ten wirus jest niezwykle groźny u najmłodszych. Lekarze apelują o odpowiedzialność!

Oprócz COVID-19 i grypy, która dopiero się rozpoczyna, należy uważać też na wirusa RSV, który szczególnie groźny jest u najmłodszych. Lekarze alarmują, by rodzice zwrócili na niego uwagę, puszczając swoje pociechy do przedszkoli czy żłobków. 

Fot. Shutterstock

Pisaliśmy już o groźnym dla dzieci wirusie RSV. Jak się jednak okazuje, w ciągu ostatnich tygodni choruje na niego coraz więcej dzieci. Oddziały pediatryczne w całym kraju przeżywają oblężenie. RSV najgorzej przechodzą noworodki, do trzeciego miesiąca życia. Trafiają do szpitali w ciężkim stanie, z nasiloną dusznością, zwłaszcza wydechową.

Objawy, jakie powinny zaniepokoić to objawy podobne do typowej grypy, czyli kaszel, katar i gorączka. Jednak, kiedy dochodzi brak apetytu, senność, i co najważniejsze, duszności, powinien to być dla rodziców alarm, aby natychmiast jechać do szpitala. Takie małe dzieci mają bardzo słaby odruch kaszlowy i trzeba im w tym pomóc. Najczęściej ich pobyt w szpitalu trwa nawet kilka tygodni.

Lekarze apelują do rodziców, którzy mają także w domu starsze dzieci: Na czas do ukończenia przez drugie dziecko 3 miesiąca życia nie powinni pod żadnym pozorem puszczać starszego rodzeństwa do przedszkola czy żłobków. Dzięki temu mogą uniknąć cierpienia u całej rodziny, ale przede wszystkim u noworodków.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c