To już trzecia obniżka stóp procentowych. Kredytobiorcy zachwyceni!

Rada Polityki Pieniężnej, ignorując rady ekonomistów, zdecydowała się po raz kolejny na cięcia stóp procentowych. W ten sposób stawka główka odnotowała rekordowo niski poziom, wynoszący 0,1 procenta.

Fot. Pixabay

Zakończyło się jednodniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Za nami dwa miesiące obniżania stóp procentowych.

Najnowsza decyzja RPP stoi w sprzeczności z oczekiwaniami ekonomistów, którzy byli przekonani, że Rada – przynajmniej na jakiś czas – wstrzyma się z kolejnymi obniżkami.

Główna, a więc referencyjna stawka została obniżona z 0,5 procenta do wartości 0,1 procenta. Oprocentowanie depozytów powierzonych Narodowemu Bankowi Polskiemu jest wciąż zerowe, a kredyty wynoszą mniej (spadek z 1 procenta na 0,5).

Nowo osiągnięty rekord sprawia, że od lat wartość pieniądza nie była tak niska. Dla porównania, w roku 2014 wynosiła ona 2 procenty, a początki XXI wieku odnotowywały wartość nawet 18 procentową.

Rada Polityki Pieniężnej nie skomentowała swojej decyzji. Nie zorganizowała również konferencji prasowej, jak to miała dotychczas w zwyczaju.

Obniżka bazowej stawki do wartości 0,1 procenta sprawi, że spadną raty kredytów. W przypadku zadłużenia z tytułu kupna nieruchomości mowa o miesięcznej racie niższej o 200 złotych względem staniu sprzed epidemii.

Nowa stawka wpłynie również na (i tak coraz mniejsze) oprocentowanie rachunków oszczędnościowych oraz oferowanych lokat. Już teraz najwyższa ich wartość oscyluje w granicach 2,8-3%, choć najczęściej można spotkać wartości 2 procentowe i mniejsze.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c