To pierwsza taka operacja w Polsce! Wykonali ją chirurdzy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego!

Chirurdzy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego po raz pierwszy w Polsce przeprowadzili operację, która łączyła aż trzy zabiegi wykonane metodą laparoskopową. Wspólnymi siłami wykonali wykonali autonomiczną resekcję wątroby, lewostronną hemikolektomię, a także usunęli pęcherzyk żółciowy. To prawdziwy sukces!

Fot. Pixabay

Specjaliści Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili nowatorską operację polegającą na wykonania u jednej osoby chorej trzech zabiegów jednocześnie. Była to lewostronna hemikolektomia polegającą na częściowym usunięciu lewej części jelita grubego, anatomiczną resekcję wątroby z powodu przerzutów i usunięcie pęcherzyka żółciowego. Wszystko z powodu kobiety, mającej dwuogniskowego raka jelita grubego, z przerzutami do wątroby, a także objawową kamicą pęcherzyka żółciowego.

Zabieg został przeprowadzony na początku grudnia przez specjalistów z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM, kierowanej przez prof. Krzysztofa Zieniewicza. Była to pierwsza tak rozległa operacja w Polsce, a wszystko zakończyło się ogromnym sukcesem. 59-letnia pacjentka opuściła już szpital.

Na najbliższy piątek lekarze zaplanowali już kolejną podobną operację. Tym razem jednak ma być wykonana prawostronna hemikolektomia.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c