To słowo zostało uznane za obraźliwe. Burza po opinii przedstawiciela Rady Języka Polskiego

Dr hab. Marek Łaziński, prof. Uniwersytetu Warszawskiego z Rady Języka Polskiej Polskiej Akademii Nauk orzekł, że słowo „Murzyn” i „Murzynka” to określenia obraźliwe i „Nie można używać ich inaczej niż na prawach historycznego cytatu”.

Fot. Pixabay

Naukowiec zajął się tematem po liście od jednego z internautów. Przedstawiciel PAN stwierdził, że słowa te mają negatywne konotacje. Wskazał, że wpływają na to m.in. negatywne powiedzenia, np. „100 lat za Murzynami”, jak i skojarzenia.

„Warto uszanować wrażliwość odbiorców. Nasi sąsiedzi o czarnej skórze wolą być nazywani ze względu na konkretną narodowość (np. Senegalczyk, Nigeryjczyk), wolą być Afrykanami, czarnoskórymi, ciemnoskórymi lub po prostu czarnymi (choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu konotacje przymiotnika czarny w odniesieniu do człowieka czarnoskórego były gorsze niż rzeczownika Murzyn)” – zarekomendował dr Łaziński.

W internecie wybuchła burza. Część internautów popiera opinię i twierdzi, że dawno nie używa tego słowa uznając je za archaiczne, część natomiast mówi, że słowo jest typowo polskie i nie jest negatywnie nacechowane.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c