Tragicznie zmarły Jan Lityński nie zostanie odznaczony Orderem Orła Białego! Dlaczego?

Tragicznie zmarły Jan Lityński miał zostać pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Jak się nieoficjalnie dowiedziało radio RMF FM, tak się jednak nie stanie. Powodem ma być brak zgody rodziny.

Fot. Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, CC BY-SA 3.0 pl / Wikipedia

Jan Lityński tragicznie zmarł próbując ratować swojego psa, pod którym załamał się lód. 21 lutego utonął w Narwi w okolicy Pułtuska, a jego ciało zostało znalezione niecały tydzień później, 27 lutego. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się dziś o godzinie 11:00. Ciało mężczyzny ma spocząć na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Prezydent Andrzej Duda deklarował chęć pośmiertnego nadania Janowi Lityńskiemu najwyższego polskiego odznaczenia, czyli Orderu Orła Białego. Do tego jednak ma nie dojść. Jak dowiedziało się nieoficjalnie radio RMF FM powodem ma być sprzeciw rodziny zmarłego mężczyzny. Jak twierdzi znajomy rodziny, „Janek by tego nie chciał”.

Jan Lityński był jednym z liderów antykomunistycznej opozycji w czasach PRL-u. Brał udział w wydarzeniach marcowych w 1968 roku i w obradach Okrągłego Stołu. Był członkiem KOR, a także działaczem Solidarności. Od 2010 do 2015 roku był doradcą prezydenta ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c