Trening Umiejętności Społecznych – TUS dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu

O dzieciach ze spektrum autyzmu często mówi się, że są nieporadni społecznie, że inne dzieci nie lubią się z nimi bawić, że nie przestrzegają zasad obowiązujących w przyjaźni, takich jak dzielenie się, wzajemność i współpraca. Dziecko często ma inne zainteresowania niż jego rówieśnicy i choć może być uważane za geniusza wśród dorosłych, to wśród swoich rówieśników zostanie niezrozumiane, wyśmiane, a często również stanie się ofiarą przemocy w szkole.

Fot. Pixabay

Trening umiejętności społecznych jest jednym z ważniejszych treningów życiowych dziecka czy osoby dorosłej z autyzmem. Warsztat kierowany jest również do dzieci nieśmiałych, konfliktowych czy takich, które czują się w grupie wyizolowane i osamotnione. Celem jest poprawa kompetencji społecznych pozwalająca na skuteczniejsze radzenie sobie w życiu, także dorosłym.

W chwili obecnej ciągle rośnie liczba dzieci mających trudności z nawiązywaniem i utrzymywaniem kontaktów społecznych.

Działania terapeutyczne dotyczą umiejętności takich jak zawieranie znajomości, słuchanie i pytanie, odmawianie, inicjowanie rozmowy, reagowanie na krytykę i wyrażanie swojego zdania, mówienie komplementów, radzenie sobie z uczuciami a przede wszystkim odróżnianie uczuć pożądanych od destrukcyjnych i radzenia sobie z ich kontrolowaniem.

Trening umiejętności społecznych niesie ze sobą ogromną wartość, lecz niezbędna jest pomoc świadomych i aktywnych rodziców by wyćwiczone umiejętności pozostały z dzieckiem na dłużej.

Rodzice mają możliwość skorzystania z wielu terapii, treningów czy warsztatów dla swoich dzieci. Jednak muszą być świadomi, że to oni są najważniejszymi i najlepszymi terapeutami dla swojego dziecka. Funkcjonowanie dziecka w społeczeństwie zależy tylko od nich. Umiejętności, których nauczą się dzieci wymagają przeniesienia i utrwalania w życiu codziennym, dlatego też rodzice powinni posiadać wiedzę i umiejętności w prowadzeniu dziecka i stymulowaniu go do pożądanych zachowań.

d

Czas trwania warsztatów:

W warsztatach bierze udział od 8 do 12 dzieci.

Warsztaty składają się z 15 spotkań, 1x w tygodniu, po 90 minut.

Terminy: marzec – czerwiec 2021r.

4 marca, 11 marca, 18 marca, 25 marca

1 kwietnia, 8 kwietnia, 15 kwietnia, 22 kwietnia, 29 kwietnia,

6 maja, 13 maja, 20 maja, 27 maja

10 czerwca, 17 czerwca

Godziny:

16:00 – 17:30 dzieci 4 – 6 lat

18:00 – 19:30 dzieci 7 – 9 lat

Zapisy: tel; 733 44 88 80 

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]