Trwa konferencja premiera! Mateusz Morawiecki apeluje o oddawanie osocza!

Mateusz Morawiecki zaapelował do Polaków o oddawanie osocza, które później pomaga w walce z COVID-19 osobom zakażonym. Przekazał jakie są procedury oddawania osocza i jakie z tego wynikają korzyści.

Premier podziękował, że tak dużo osób oddało już swoje osocze dla potrzebujących. Był to między innymi prezydent Andrzej Duda, prezydent Wrocławia, zakonnicy czy kluby sportowe. Zaapelował, aby tych osób było więcej. Warunkiem oddania osocza jest potwierdzone przejście zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jak podkreślił Mateusz Morawiecki, osocze pobrane podczas jednej wizyty może zostać przekazane aż 3 pacjentom!

Procedura jest bardzo prosta. Każda osoba w wieku od 18 do 65 lat może zgłosić się jeśli minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji. Na początku odbywa się wstępny wywiad telefoniczny i wyznaczenie terminu, następnie rejestracja w CKiK. Później sprawdzane są podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi i przeprowadzane badania lekarskie. Jeśli wszystko się zgadza, następuje pobranie osocza lub krwi pełnej.

Dodatkowo Honorowy Dawca Osocza ma wiele korzyści związanych z byciem dawcą. Wśród nich są między innymi dodatkowe 2 dni wolne od świadczenia pracy, ulgi na transport kolejowy i miejski, pakiet konsultacji medycznej, prawo do skorzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej czy ulga PIT.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c