Trwa pierwszy w Polsce przeszczep krzyżowy

W Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus trwa pierwszy w naszym kraju przeszczep krzyżowy w którym nerkami wymienią się trzy pary.

Fot. Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus / zywydawcanerki.com

Fot. Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus / zywydawcanerki.com

Przeczep Łańcuchowy, bo tak nazywa się profesjonalnie cała operacja zostanie przeprowadzony między trzema parami. Wykonuje się go, kiedy dawca chce przekazać narząd bliskiej osobie, ale nie ma takiej możliwości ze względu na niezgodność grupy krwi lub niezgodność immunologiczną. Wtedy to dawca może przekazać nerkę innej osobie, w niejako w zamian bliski biorcy odda narząd bliskiemu dawcy. W tym przypadku młody mężczyzna nie mógł oddać nerkę matce, a inny dawca nie mógł oddać narządu bratu. W trzeciej parze mąż nie mógł oddać nerkę swojej żonie.

Koordynatorem transplantacyjnym całego przedsięwzięcia jest mgr Aleksandra Tomaszek, a w zespole transplantologicznym uczestniczą: Andrzej Chmura, prof. Artur Kwiatkowski i dr Rafał Kieszek.

„Przed laty wydawało się, że ryzyko odrzucenia narządu znacznie zmniejszają nowe leki immunosupresyjne. Dziś wiemy, że nadal bardzo ważne jest jak najlepsze dopasowanie dawców i biorców” – powiedział w wypowiedzi dla PAP prof. Andrzej Chmura.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]