Trzaskowski: „Jutro Tęczowy piątek w Warszawie i całej Polsce”

30 października, już po raz piąty, w Warszawie i w całej Polsce odbędzie się tzw. Tęczowy Piątek. To inicjatywa skierowana do młodzieży, mająca na celu przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na tożsamość czy orientację seksualną. Wszystkim, którzy zamierzają robić w związku z tym cyklicznym wydarzeniem edukacyjnym polityczną awanturę, chciałbym przypomnieć kilka istotnych kwestii” – pisze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski

Fot. Warszawa w Pigułce

 

Po pierwsze, treści przekazywane podczas Tęczowego Piątku są zgodne z podstawami programowymi nauczania w Polsce („Szkoła dba o wychowanie dzieci i młodzieży w duchu akceptacji i szacunku dla drugiego człowieka”) i z prawem oświatowym („szkoła winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności”).
Po drugie – tysiące dzieci i młodych ludzi w Polsce boryka się z przejawami dyskryminacji i przemocą ze względu na orientację czy tożsamość płciową. Według badań do ponad 1/3 przypadków tak motywowanej przemocy dochodzi w szkole. W czasach, gdy formalnie najważniejsi ludzie w państwie w publicznych wypowiedziach odmawiają takim osobom człowieczeństwa, niezbędne jest budowanie ich poczucia bezpieczeństwa. Taki jest cel Tęczowego Piątku – bezpieczeństwo młodych Polek i Polaków oraz świadomość, że „inny” nie znaczy „gorszy”. Za dużo tragedii wynika z tego, że w polskiej szkole za mało rozmawiamy o tolerancji i otwartości.
Po trzecie w końcu – żadne dziecko, żadna szkoła, żaden rodzic nie są zmuszani do zaangażowania w tę inicjatywę. Uczestnictwo jest całkowicie dobrowolne i zależy przede wszystkim od woli kadry danej placówki oraz samej młodzieży. W przeciwieństwie do dzisiejszej władzy my nikomu nic nie nakazujemy, tylko zawsze dajemy wybór.
Dlatego chciałbym wyrazić pełne wsparcie dla każdego, kto angażuje się w budowanie Polski przyjaznej dla wszystkich – czy to poprzez Tęczowy Piątek, czy przez jakąkolwiek inną inicjatywę. Budujmy wzajemną akceptację, budujmy dialog, budujmy wspólnotę. Ostatnie dni pokazują, jak bardzo nam tych wartości brakuje. Nie odbierajmy szansy na dialog, tolerancję i zrozumienie naszym dzieciom

Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c