Trzaskowski: Ograniczamy zajęcia dodatkowe. Rzecznik Praw Dziecka stanowczo odpowiada

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował rodziców o ograniczeniu zajęć dodatkowych w szkołach. Rzecznik Praw Dziecka oburzony jest tym faktem i informuje o inwestycjach stolicy, które nie powinny aktualnie być promowane.

Fot. Łukasz/ Warszawa w Pigułce

Drodzy rodzice!

Nowy rok szkolny trwa już od kilku dni. Wielokrotnie o tym mówiłem i pisałem, ale raz jeszcze przypomnę, że wydatki na warszawską edukację z roku na rok rosną i stanowią ogromną – w tym roku największą – część budżetu Warszawy. To ponad 5 mld zł! Te pieniądze przeznaczamy na to, aby dzieci w stołecznych szkołach miały jak najlepsze warunki rozwoju, a nauczyciele i inni pracownicy placówek – stabilne, godne warunki pracy.
Dbamy o wysoką jakość warszawskiej oświaty i gwarantuję, że będziemy to robić nadal. Jednocześnie edukacja jest obszarem, który, jak wszyscy dobrze wiemy, nie został pominięty przez epidemię koronawirusa. Podobnie zresztą jak budżet miasta. Wydatki na stołeczną oświatę rosną, a subwencja z budżetu państwa pokrywa mniej niż połowę potrzeb miasta. W tych warunkach byliśmy zmuszeni do wprowadzenia zmian w ofercie zajęć dodatkowych. Więcej na ten temat przeczytacie w liście, jaki skierowałem do Was za pośrednictwem platformy Librus.
Zapewniam, że będę się o to nieustannie troszczył, bo jakość edukacji dostarczanej naszym dzieciom musi być naszym wspólnym priorytetem. Liczę, że wreszcie zrozumie to także rząd”  – napisał Rafał Trzaskowski

Prawo do edukacji dzieci mieszkających w Warszawie jest zagrożone – alarmuje Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak i wzywa prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego do pilnych wyjaśnień, dlaczego zmniejsza liczbę godzin bezpłatnych zajęć dodatkowych w szkołach i skraca godziny pracy przedszkoli i świetlic. Tymczasem – jak wskazuje Rzecznik – miasto wydaje pieniądze na paradę klaunów i wartą miliony promocję w mediach.

„Panie Prezydencie, klaun zamiast edukacji!? Czy taka jest hierarchia ważności Pańskich zadań? Czy cele marketingowe mają być stawiane nad obowiązek zapewnienia dzieciom i młodzieży odpowiednich warunków do nauki i rozwoju?” – pyta Rafała Trzaskowskiego Rzecznik Praw Dziecka i wylicza ujawnione przez media wielomilionowe wydatki z budżetu Warszawy, m.in. na promocję miasta.

„Zamierza Pan wydać prawie 300 tys. zł na paradę klaunów w Warszawie. Do tego ponad 3 miliony zł na warsztaty z elementami seksedukacji adresowane do dzieci i młodzieży. Z ogromnym zdziwieniem przyjmuję informację o planowanym wydatkowaniu w tym roku w sumie 37 mln zł na dialog społeczny, badanie opinii publicznej i komunikację społeczną. Od początku Pańskiej prezydentury – jak wyliczają media – samo tylko Pańskie Biuro Marketingu wydało prawie 4,5 mln zł na promocję i akcje informacyjne. A to tylko niewielka część sygnałów o tego typu wydatkach” – napisał Mikołaj Pawlak w liście do warszawskiego prezydenta.

Rzecznik przypomina, że samorządy muszą podejmować przemyślane i roztropne decyzje finansowe i organizacyjne, tak aby w pełni odpowiadały na potrzeby szkolnych społeczności – w tym dzieci i młodzieży o różnych potrzebach i możliwościach edukacyjnych, pochodzących z różnych domów, znajdujących się w różnych sytuacjach opiekuńczo-wychowawczych oraz zdrowotnych.

Dla wielu uczniów – podkreśla Rzecznik – w szczególności tych pochodzących z rodzin w trudniejszej sytuacji finansowej, nieodpłatne zajęcia pozalekcyjne prowadzone w szkołach stanowią jedyną możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań, a niejednokrotnie również jedyną możliwość rozrywki, oderwania się od codzienności i spędzania czasu z rówieśnikami poza godzinami lekcji.

„Tym większe moje wzburzenie – w kontekście wprowadzanych ze szkodą dla dzieci i młodzieży oszczędności – budzą informacje medialne o innych wydatkach m. st. Warszawy, które z uwagi na swój charakter powodują niejednokrotnie również sprzeciw mieszkańców, a które uznał Pan Prezydent najwyraźniej za istotniejsze od właściwej edukacji dzieci” – zaznacza Mikołaj Pawlak.

Rzecznik Praw Dziecka wezwał też Rafała Trzaskowskiego do wyjaśnienia, czy wdrożone oszczędności stanowią sytuację doraźną, czy też będą utrzymane w kolejnych latach szkolnych, a także, czy cięcia w budżecie stołecznej oświaty były skonsultowane z warszawskimi radnymi.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c