Trzecia fala pandemii. Co z pierwszymi komuniami?

Pierwszy metropolita wydał dekret, w którym zaleca, aby odwołać uroczystości pierwszej komunii w Polsce, jeśli dalej będzie zawieszona nauka stacjonarna. Jeśli dzieci wrócą do szkoły, zdaniem duchownego decyzję o komuniach mogliby podejmować rodzice w porozumieniu z proboszczem.

Fot. Pixabay

Czas pierwszych komunii zbliża się wielkimi krokami. W Polsce tradycyjnie uroczystości odbywają się w maju. Czy w tym roku ich organizacja jest dobrym pomysłem, biorąc pod uwagę liczbę dobowych przypadków zakażeń koronawirusem? Wiele osób uważa, że komunie powinny zostać przełożone. Szczególnie, że według ekspertów, spadek liczby zakażeń może pojawić się dopiero w maju bądź w czerwcu.

W związku z tym pierwszy metropolita wydał dekret, w którym zaleca, by odwołać tegoroczne uroczystości pierwszej komunii w przypadku, gdy zawieszona będzie nauka w szkołach. Metropolita wrocławski abp Józef Kupny zaznacza jednak, że jeśli szkoły będą otwarte, dobrym rozwiązaniem jest pozostawić decyzję o komuniach rodzicom i proboszczowi.

Duchowny zaznaczył, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie i nie powinno mieć na to wpływu głosowanie lub wola większości. Jeśli już komunie miałyby się odbywać, metropolita zaproponował,  aby w mniejszych parafiach organizować je w wyznaczonych terminach, ale z zachowaniem limitu zgromadzeń, natomiast w większych parafiach arcybiskup zaleca rozważyć możliwość udzielenia pierwszej komunii w małych grupach lub nawet pojedynczo.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c