Tysiące pracowników na bruk! Masowe zwolnienia w gigantycznym polskim przedsiębiorstwie
Związek zawodowy NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej wystosował dramatyczny apel do prezydenta Andrzeja Dudy, ostrzegając przed planami zarządu spółki, które mogą doprowadzić do jej upadku. Związkowcy twierdzą, że pod hasłem „transformacji” kryje się pierwsza faza likwidacji Poczty Polskiej, rozpoczynająca się od masowych zwolnień.
Według szacunków Solidarności, tylko w 2024 roku redukcja etatów ma objąć aż 10 tysięcy pracowników. Zarząd planuje nie tylko wstrzymanie przyjęć na miejsce odchodzących pocztowców, ale również przeprowadzenie zwolnień grupowych na niespotykaną dotąd skalę. Zdaniem związkowców, tak drastyczne cięcia doprowadzą do utraty przez Pocztę Polską zdolności do świadczenia nawet podstawowych usług.
W apelu do prezydenta Dudy przedstawiciele Solidarności zarzucają kolejnym ekipom rządzącym liczne błędy i zaniedbania, które doprowadziły do osłabienia pozycji Poczty na zliberalizowanym rynku usług pocztowych. Podkreślają, że obecny rynek został zdominowany przez międzynarodowe korporacje, a polska spółka nie została odpowiednio przygotowana do konkurowania z nimi.
Szczególne obawy budzi zapowiedź prezesa Poczty Polskiej, Sebastiana Mikosza, który stwierdził, że „bycie operatorem wyznaczonym nie jest dobrym biznesem”. Związkowcy ostrzegają, że bez świadczenia usługi powszechnej i e-doręczeń na rzecz administracji i sądownictwa, Poczta utraci status operatora narodowego i stanie się łatwym łupem dla zagranicznych konkurentów, co w konsekwencji doprowadzi do jej likwidacji.
Pocztowcy przypominają, że w czasie pandemii Covid-19 spółka udowodniła swoją niezbędność dla funkcjonowania państwa. W obliczu narastającego napięcia między NATO, a Rosją, likwidacja Poczty byłaby, ich zdaniem, działaniem skrajnie nieodpowiedzialnym.
NSZZ Solidarność apeluje do prezydenta o wsparcie w walce z „bezmyślną transformacją” i rozpoczęcie debaty publicznej na temat przyszłości Poczty Polskiej. Związkowcy podkreślają, że spółka nie powinna być traktowana wyłącznie jako projekt biznesowy, ale jako strategiczny podmiot o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa i sprawnego funkcjonowania państwa.
Sytuacja w Poczcie Polskiej jest poważna. W 2023 roku strata brutto całej Grupy Poczta Polska wyniosła prawie 468 mln zł, a samej Poczty aż 745 mln zł. Zarząd dąży do głębokiej restrukturyzacji, która ma dostosować spółkę do zmieniających się realiów rynkowych. Prezes Sebastian Mikosz informował PAP, że tradycyjne usługi pocztowe stopniowo tracą na znaczeniu, a listonosze powinni, zdaniem prezesa, ewoluować w kierunku roli kurierów. Dodał przy tym, że Poczta nie jest już monopolistą i ma poważną konkurencję.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.