Ubezpieczenie komunikacyjne – o czym warto wiedzieć?

Jako posiadacz pojazdu mechanicznego musisz obowiązkowo zawrzeć umowę ubezpieczenia OC, ale możesz również skorzystać z ochrony w ramach ubezpieczeń dobrowolnych. Co zapewniają poszczególne polisy? Co powinieneś o nich wiedzieć i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Fot. Materiały prasowe

Ubezpieczenie OC

Jak wspomnieliśmy, ubezpieczenie OC jest jedyną obowiązkową polisą, jaką muszą mieć wszyscy posiadacze pojazdów mechanicznych. Ochrona dotyczy danego samochodu, a nie jego posiadacza – nawet jeśli szkodę spowoduje ktoś inny niż właściciel auta, to zakład ubezpieczeń i tak wypłaci odszkodowanie. Ubezpieczenie OC zapewnia ochronę zarówno poszkodowanemu, jak i sprawcy zdarzenia. Poszkodowany ma pewność, że otrzyma odszkodowanie, a sprawca nie będzie musiał pokrywać tej kwoty z własnych środków. Tymczasem ochrona ubezpieczeniowa w ramach OC jest bardzo szeroka. Minimalne sumy gwarancyjne wynoszą w tym przypadku 5,21 mln euro dla szkód osobowych i 1,05 mln euro dla szkód majątkowych.

Co istotne, w ramach ubezpieczenia OC każde towarzystwo ubezpieczeniowe musi zapewnić ten sam zakres ochrony. Nie oznacza to jednak, że jedynym kryterium wyboru towarzystwa powinna być cena ubezpieczenia. Nie wszyscy ubezpieczyciele zapewniają polisę z BLS, tj. z bezpośrednią likwidacją szkody. Umożliwia ona zgłaszanie szkody do zakładu ubezpieczeń, z którym ma się zawartą umowę OC, a nie wyłącznie do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. Warto również sprawdzić, na jakich zasadach TU wydaje zieloną kartę, która jest wymagana do wjazdu na terytorium wybranych krajów. Nie wszędzie otrzymasz ją bez dodatkowych opłat. Możliwe również, że w danym towarzystwie wraz z OC dostaniesz gratisy, np. podstawową wersję assistance.

Assistance

W przypadku tego ubezpieczenia najczęściej masz do wyboru kilka pakietów. Kiedy może ci się przydać taka ochrona? W wielu przypadkach. Załóżmy, że jedziesz na wycieczkę z rodziną. Nagle, w drodze, w środku nocy, gdzieś daleko od domu auto może przestać jechać. Co wtedy? Jak znajdziesz mechanika? Gdzie będzie spać twoja rodzina? Właśnie w takich sytuacjach ubezpieczenie assistance może okazać się niezbędne, o ile zdecydujesz się na odpowiedni pakiet. Ochrona może obejmować m.in. zapewnienie pojazdu zastępczego, holowanie auta, dowiezienie paliwa, naprawę samochodu, zorganizowanie noclegów czy zawiezienie rodziny do domu. To tylko przykłady. Z zakresem ochrony możesz zapoznać się w OWU.

Autocasco

Możesz zdecydować się także na dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne, np. na cieszące się największą popularnością autocasco. AC nie jest dostępne dla każdego pojazdu – towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają ochronę autom do określonego wieku. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń liczba takich aktywnych polis wynosiła na koniec 2018 roku 6,34 mln, co można uznać za bardzo dobry wynik. W tym przypadku zakres ochrony ubezpieczeniowej zależy od ustaleń z klientem. Ubezpieczający pojazd może zdecydować, jakie ryzyka będzie obejmować polisa. Może to być m.in. kradzież auta, jego uszkodzenie przez posiadacza lub osoby trzecie bądź w wyniku zderzenia ze zwierzęciem czy pożaru. Taka polisa może się przydać w wielu przypadkach, a jej koszt zależy m.in. od wartości samochodu, ale nie tylko – znaczenie ma również wiek właściciela, czas posiadania prawa jazdy czy przebieg historii ubezpieczenia.

NNW

Kolejne dobrowolne ubezpieczenie zapewni ci wypłatę odszkodowania, kiedy w wyniku wypadku, przy wsiadaniu i wysiadaniu do auta oraz naprawie auta na poboczu odniesiesz trwały uszczerbek na zdrowiu. Jest ono wyliczane jako procent od sumy ubezpieczenia. Im będzie ona wyższa, tym zapłacisz wyższą składkę, ale możesz też otrzymać większe odszkodowanie. Co istotne, jeśli odniosłeś szkodę w zdarzeniu drogowym, to możesz otrzymać odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego z OC sprawcy, a dodatkowo również z NNW. Co więcej, możesz zawrzeć kilka umów ubezpieczenia NNW i jeśli dojdzie do szkody, która wchodzi w zakres ochrony, to z każdej polisy będzie ci przysługiwać odszkodowanie.

Więcej informacji motoryzacyjnych znajdziesz na blogu https://www.smartdriver.pl/

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl