Ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich? Tego chce Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” wiceminister Iwona Michałem przekazała, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce doprowadzić do oddzielenia statusu osoby bezrobotnej od ubezpieczenia zdrowotnego. Podkreśliła, że trwają w tej sprawie rozmowy z ZUS. 

Fot. Shutterstock

Wiceszefowa MRPiT Iwona Michałek w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” przedstawiła nowy pomysł resortu. Ministerstwo chciałoby doprowadzić do oddzielenia statusu osoby bezrobotnej od ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki temu każdy Polak byłby uprawniony do świadczenia.

Jak tłumaczy, obecnie wiele osób rejestruje się w PUP nie dlatego, że szuka pracy, ale ze względu właśnie na ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast PUP powinny koncentrować się jedynie na osobach, które potrzebują pomocy w zatrudnieniu. Dlatego taki krok byłby dobrym rozwiązaniem.

Wiceminister dodaje, że w tej chwili trwają rozmowy w tej sprawie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli wszystko poszłoby zgodnie z planem resortu, przepisy mogłyby wejść w życie już na początku przyszłego roku.

„Duża część planowanych zmian będzie wymagała modyfikacji w systemach teleinformatycznych. Planujemy też szerokie konsultacje z partnerami społecznymi.”

-tłumaczy Iwona Michałek.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c