Uchylono immunitet sędziemu Markowi Pietruszyńskiemu! Będzie mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności!

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zdecydowała o uchyleniu immunitetu sędziemu Sądu Najwyższego Markowi Pietruszyńskiemu. Oznacza to, że sędzia będzie mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Decyzja nie jest prawomocna.

Fot. Warszawa w Pigułce

Pod koniec marca 2021 roku Prokuratura Krajowa skierowała trzy wnioski wobec trzech sędziów Sądu Najwyższego do Izby Karnej. Chodziło o Marka Pietruszyńskiego, Włodzimierza Wróbla i Andrzeja Stępkę. Sędzia Wróbel zasiadał w składzie SN, który dwa lata temu uchylił wyrok wobec mężczyzny skazanego na 2 lata więzienie za spowodowanie wypadku. Zdaniem śledczych sędzia wbrew obowiązkowi nie sprawdził, czy kara jest już wykonywana.

Zdaniem prokuratury tak samo doprowadzono do bezprawnego pobytu tego mężczyzny w zakładzie karnym. Sędzia Stępka zasiadał w składzie razem z sędzią Wróblem. Natomiast, jak dodaje prokuratura, w wyniku zaniedbań sędziego Pietruszyńskiego doszło do bezprawnego pobytu w więzieniu innego mężczyzny w innej sprawie.

Padła właśnie decyzja w sprawie Marka Pietruszyńskiego. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zdecydowała o uchyleniu jego immunitetu. Oznacza to, że będzie mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Decyzja nie jest prawomocna, a jej uzasadnienie nie zostało ujawnione. Motywy uzasadnienia zostaną przedstawione w komunikacie na stronie Sądu Najwyższego.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c