Unijne przepisy wchodzą w życie. Auta mają być wyposażone w systemy bezpieczeństwa i czarną skrzynkę

W niedzielę, 5 stycznia w życie wchodzi rozporządzenie Unii Europejskiej w sprawie obowiązkowego wyposażenia aut w dodatkowe systemy bezpieczeństwa. Będzie drożej.

Fot. Łukasz / Warszawa w Pigułce

Przepisy dotyczą wszystkich aut produkowanych od maja 2022 roku. Lista zmian jest dość długa i pociągnie za sobą zmiany nie tylko w wyposażaniu, ale i w cenie samochodów.

Część wyposażenia dotyczy bezpieczeństwa, a część zapobiegania podobnym przypadkom już po wypadku.

Będzie więc system utrzymywania pojazdu na pasie ruchu, zaawansowany system hamowania awaryjnego i wykrywania obiektów przy cofaniu. Do tego każe auto musi być wyposażone w ISA, czyli system odczytu znaków drogowych, który przypomni kierowcy, że istnieją ograniczenia.

Obowiązkowa ma być również czarna skrzynka, system pozwalający na montaż blokady alkoholowej, a także system, który zminimalizuje urazy w przypadku potrącenia pieszego i rowerzysty.

Najwięcej kontrowersji budzi ISA. Komputer pokładowy będzie mógł bowiem ograniczyć naszą prędkość automatycznie. Na tych którzy jednak jeżdżą agresywnie nie robi on wrażenia, bowiem wystarczy przycisnąć „do dechy”, by go zdezaktywować. To na wypadek, gdyby kierowca potrzebował nagłej mocy w różnych groźnych sytuacjach.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.