Utracony zabytkowy XVI-wieczny obraz odnaleziony w Warszawie!

Na początku czerwca br. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie podczas czynności służbowych ujawnił w wyposażeniu kościoła parafii rzymskokatolickiej w Żębocinie (powiat proszowicki) brak obrazu „Matki Boskiej z Dzieciątkiem” figurującego w rejestrze zabytków.

Fot. Małopolska policja

Ten zabytek ruchomy to tempera na desce w stylu gotycko – renesansowym, nieznanego autora. Powstanie dzieła szacowano na lata 1520-1530. Wartość rynkowa takiego obrazu mogłaby osiągnąć obecnie 100 000 zł a nawet kilkaset tysięcy złotych.

O zniknięciu zabytku Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie powiadomił Komendę Powiatową Policji w Proszowicach, gdzie wszczęto w tej sprawie dochodzenie. Policjanci zajęli się ustalaniem okoliczności utraty obrazu i skoncentrowali się też na jego odzyskaniu. W tym celu zaczęli m.in. sprawdzać punkty handlujące działami sztuki.W toku dochodzenia ustalono, że obraz jest w wystawiony w jednym z warszawskich domów aukcyjnych.

20 września br. policjanci z komendy powiatowej w Proszowicach udali się do Warszawy, gdzie przy udziale funkcjonariuszy pionu kryminalnego z Komendy Stołecznej Policji dokonali w domu aukcyjnym zabezpieczenia obrazu oraz przeprowadzili jego oględziny. Następnie zabytek został przekazany przez proszowickich policjantów do depozytu Muzeum Archidiecezjalnego w Kielcach.

Dochodzenie w tej sprawie prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków – Nowa Huta jest w toku. Z uwagi na dobro postępowania i trwające nadal ustalenia dotyczące okoliczności utraty tego dzieła sztuki nie podajemy więcej szczegółów na temat tej sprawy.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c