UWAGA JUŻ W TEN WEEKEND ZMIANA CZASU! Czy po raz ostatni ?

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas letni na zimowy. Czas snu wydłuży nam się o godzinę. Zegarki cofamy 28 października  z godziny 3.00 na godzinę 2.00.

Fot. Pixabay

 W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: „Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października”.

Prawdopodobnie 31 marca 2019 przesuniemy po raz ostatni wskazówki zegarów z czasu zimowego na letni. Każde państwo musi bowiem zgłosić, do wyznaczonego terminu, czy ma zamiar zmieniać pozostać przy obecnym systemie czy też ustalić jeden czas. Przesunięcie wskazówek zegarów było kiedyś podyktowane mniejszym zużyciem energii elektrycznej w godzinach pracy. Obecnie, przy wykorzystaniu elektroniki, zużycie pozostaje mniej więcej na tym samym poziomie.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.