Uwaga kierowcy! Od 1 czerwca ważne zmiany!

Senat przyjął nowelizację Prawa o ruchu drogowym wraz z poprawką. Wśród najważniejszych zmian jest ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym, bez względu na porę doby czy zwiększenie ochrony pieszego w rejonie przejścia.  

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Za przyjęciem nowelizacji Prawa o ruchu drogowym głosowało 95 senatorów, przeciwko było zaledwie dwóch, a dwie osoby wstrzymały się od głosu. Oznacza to, że poprawka wróci do Sejmu, a nowelizacja prawa wejdzie w życie 1 czerwca 2021 roku.

Do najważniejszych zmian należy zwiększenie bezpieczeństwa pieszego przed wejściem na pasy. Kiedy kierowca zbliżać się będzie do przejścia dla pieszych, zobowiązany będzie zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w pobliżu. Nie dotyczy to jedynie tramwajów. Dodatkowo, pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu czy innego urządzenia elektronicznego, które może rozproszyć jego uwagę podczas ruchu na jezdni czy torowisku.

Przepisy ujednolicają też dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym, która wynosić będzie 50 km/h, bez względu na porę. Oprócz tego zmiany dotyczyć będą tzw. jazdy na zderzaku. Zabronione będzie zachowanie zbyt bliskiego odstępu od poprzedzającego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych. Odstęp między pojazdami nie może być mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Wyjątkiem ma być manewr wyprzedzania.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c