Uwaga! Można stracić 800+. Nie popełniaj tego błędu

Od stycznia 2024 roku, w Polsce obowiązuje nowe świadczenie wychowawcze „800 plus”, zastępujące wcześniejsze „500 plus”. Jest to znacząca zmiana dla polskich rodzin, która zwiększa wsparcie finansowe dla rodziców i opiekunów dzieci. Jednakże, nie wszyscy mogą być świadomi, że terminowe złożenie wniosków jest kluczowe dla utrzymania ciągłości otrzymywania tego świadczenia.

Fot. Warszawa w Pigułce

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) podkreśla, jak ważne jest, aby beneficjenci świadczenia „800 plus” pilnowali terminów składania wniosków. Opóźnienie w złożeniu odpowiednich dokumentów może prowadzić do przerwy w wypłatach, a nawet do utraty środków, które byłyby wypłacone, gdyby wniosek został złożony w odpowiednim czasie.

Jak nie stracić „800 plus”?

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia, wnioski należy składać wyłącznie drogą elektroniczną, korzystając z jednego z dostępnych kanałów:
– Platforma PUE ZUS,
– Aplikacja mobilna mZUS,
– Portal informacyjno-usługowy Emp@tia,
– Bankowość elektroniczna.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy, który rozpoczyna się 1 czerwca 2024 roku, można składać już od 1 lutego do 30 czerwca 2024 roku. Złożenie wniosku w tym terminie gwarantuje prawo do otrzymywania świadczenia od początku okresu świadczeniowego, czyli od 1 czerwca 2024 roku do 31 maja 2025 roku.

Jeśli wniosek zostanie złożony po 30 czerwcu 2024 roku, w trakcie trwania okresu świadczeniowego, świadczenie będzie przyznawane od miesiąca złożenia wniosku do końca okresu świadczeniowego. Oznacza to, że opóźnienie w złożeniu wniosku może skutkować utratą części świadczenia.

Zgodnie z informacjami podanymi przez serwis Interia, opóźnienie w złożeniu wniosku może być kosztowne. Na przykład, wniosek złożony w sierpniu skutkuje wypłatą świadczenia dopiero w październiku, z wyrównaniem za sierpień. Oznacza to utratę 1600 zł – po 800 zł za czerwiec i lipiec, które mogłyby zostać wypłacone, gdyby wniosek został złożony wcześniej.

Pamiętajmy, że system świadczeń wychowawczych jest zaprojektowany tak, aby wspierać rodziny w wychowywaniu dzieci, ale wymaga od beneficjentów pewnej czujności i terminowości. Aby uniknąć niepotrzebnej straty środków finansowych, warto zaznaczyć w kalendarzu kluczowe terminy i skorzystać z elektronicznych kanałów wnioskowania. Dzięki temu rodziny mogą skupić się na tym, co najważniejsze – bezpieczeństwie i rozwoju swoich dzieci, mając pewność stałego wsparcia finansowego od państwa.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]