Uwaga na tę piękną roślinę! Może Was poważnie poparzyć!

Dyptam jesionolistny coraz częściej jest ozdobą ogrodów. Jego piękne kwiaty zachęcają kolejnych ogrodników do sadzenia tej rośliny. Jest ona równie piękna i pożyteczna, jak i niebezpieczna.

Fot. Petr Filippov / H. Zell, CC BY-SA 3.0 / Wikipedia

Roślina pochodzi z południa Europy i w Polsce objęta jest ścisłą ochroną gatunkową.

Osiąga od 60 do 120 cm wysokości i tworzy wolno rozrastającą się kępę sztywny pędów pokrytych pierzastymi liśćmi. Pięknie wyglądają też kwiaty, które zaczynają rozkwitać od maja niekiedy aż do sierpnia.

Z dyptamu robi się perfumy, a także szeroko wykorzystuje w medycynie. Jest jednak również niebezpieczny. Włoski gruczołowe, które pokrywają liście i pędy mogą dotkliwie poparzyć, szczególnie podczas słonecznej pogody, gdy wystawimy skórę na słońca. Rany są bolesne i długo się goją. Niekiedy pozostawiają ślady utrzymujące się przez wiele miesięcy. Dlatego ogrodnicy muszą używać odzieży ochronnej.

Co więcej, roślina nie bez powodu nazywana jest gorejącym lub Mojżeszowym krzewem. Podczas gorącego lata i długotrwałych upałów, nagromadzone wokół rośliny olejki potrafią ulec samoistnemu zapaleniu tworząc delikatną mgiełkę z zielonkawym płomieniem. Ze względu na nasz klimat raczej nie dochodzi jednak do tego zjawiska.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c