Uwaga! Niebezpieczna roślina? To może być barszcz Sosnowskiego

Mieszkanka Kamionka podzieliła się z nami zdjęciami rośliny, która wyrosła nieopodal ścianki do tenisa ziemnego na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych od strony ulicy Kinowej.

Fot. Anyjjka

Roślina przypomina niebezpieczny barszcz Sosnowskiego, jednak może być to arcydzięgiel litwor, który objęty jest w Polsce częściową ochroną.

Sprawa ma być zgłoszona do Straży Miejskiej, która ma sprawdzić i zidentyfikować roślinę.

Do tego czasu lepiej omijać to miejsce z daleka.

Zawarte w wodnistym soku Barszczu Sosnowskiego oraz w wydzielinie włosków gruczołowych furanokumaryny stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi. Związki te w kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego, w szczególności ultrafioletowego, powodują oparzenia (fotodermatozę) II i III stopnia. Objawy pojawiają się przy naświetleniu promieniowaniem ultrafioletowym już po kilkunastu minutach od kontaktu, przy czym największa wrażliwość i natężenie pojawiania się objawów następuje w ciągu od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c