Uwaga! Oszustwo na masową skalę! Wykorzystują powódź. Już są zatrzymania!
Policjanci z Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) podjęli skuteczną akcję przeciwko cyberprzestępcom wykorzystującym kryzys powodziowy. Zatrzymano dwie osoby odpowiedzialne za stworzenie zaawansowanej infrastruktury informatycznej, która służyła do masowego wyłudzania danych logowania do portali społecznościowych.
Policjanci Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, zatrzymali dwie osoby, które stworzyły infrastrukturę informatyczną, służącą do wyłudzania na masową skalę danych logowania do portali społecznościowych, wykorzystując do tego sytuację powodziową. pic.twitter.com/l520oR66Bk
— Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (@PolicjaCBZC) September 23, 2024
Wykorzystanie sytuacji kryzysowej
Zatrzymani przestępcy skonstruowali skomplikowaną sieć fałszywych stron i aplikacji, które były wykorzystywane do pozyskiwania wrażliwych danych użytkowników. W kontekście trwającej powodzi, ofiary były kierowane na strony, które rzekomo oferowały pomoc lub informacje o sytuacji. Zamiast tego, niczego nieświadomi użytkownicy wprowadzali swoje dane, które trafiały bezpośrednio w ręce przestępców.
Sposób działania przestępców
Cyberprzestępcy tworzyli fałszywe komunikaty i posty, które następnie rozprzestrzeniali poprzez boty oraz zakupione konta w mediach społecznościowych. Dzięki temu ich fałszywe strony szybko zyskiwały na wiarygodności. Manipulowano emocjami ofiar, prosząc o zalogowanie się, aby uzyskać więcej informacji lub bezpośrednią pomoc, co w rzeczywistości prowadziło do kradzieży danych.
Reakcja i środki ostrożności
CBZC wraz z innymi służbami kontynuuje działania w celu zabezpieczenia infrastruktury internetowej przed podobnymi zagrożeniami w przyszłości. Policja apeluje do obywateli o zwiększoną czujność podczas korzystania z internetu, szczególnie w czasie kryzysów, kiedy to wzrasta ryzyko ataków cybernetycznych. Zaleca się zweryfikowanie źródeł wszystkich informacji, unikanie logowania się przez nieznane strony oraz korzystanie z dwuetapowej weryfikacji, gdzie to możliwe.
Zabezpieczenie i przyszłe działania
Działania policji mają na celu nie tylko ściganie przestępców, ale również edukację społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego. CBZC podkreśla, że cyberbezpieczeństwo jest wspólną odpowiedzialnością i każdy użytkownik sieci powinien być świadomy potencjalnych zagrożeń.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.