Uwaga! Przez ten SMS zainfekujesz telefon! Wirus przejmie Twoje urządzenie!

Tym razem oszuści nie poprzestali na jednym wariancie wiadomości SMS, zachęcającej odbiorcę do zainstalowania aplikacji. Przestępcy wykorzystują treść SMS DHL, InPost, IKEA, DPD czy MINIPACZKa.

Fot. Cyber Rescue

W wiadomości SMS znajduje się link, który prowadzi do fałszywej strony, informującej o konieczności pobrania aplikacji do rzekomego śledzenia paczki. Pobierając ją, możesz aktywować wirusa, który przejmuje kontrolę nad urządzeniem.

Wiadomość o wysłanej paczce otrzymał również Piotrek, który od razu postanowił zgłosić się do CyberRescue.

  • Nic nie zamawiałem, dlatego ta wiadomość wydała mi się podejrzana. Za chwilę dostałem kolejne dwa SMSy o paczce. Pomyślałem, że może ktoś wykradł moje dane. Potem specjaliści poinformowali mnie, że to nowa kampania, mająca na celu zainfekowanie telefonu – tłumaczy mężczyzna.
  • Do godziny 9:00 przyjęliśmy ponad 100 zgłoszeń od osób zaniepokojonych takimi SMSami. Od razu zorientowaliśmy się, że oszuści przyjęli kilka wariantów wiadomości – dodaje Karolina Wrońska z CyberRescue.

Oszuści są ostatnio bardzo aktywni

W piątek ostrzegaliśmy o tym oszustwie, wysyłając alert. Przez weekend oszustwo to jednak ewoluowało. Treść SMS nie dotyczy już zatrzymania paczki przez służbę celną, a są to wiadomości, które podszywają się pod znane firmy kurierskie czy IKEA.

  • Wariantów takich wiadomości jest mnóstwo, ale łączy je jedno – link na końcu, za pomocą którego dystrybuowane jest zlosliwe oprogramowanie FluBot! – mówi Karolina Wrońska z CyberRescue. Taki wirus infekuje urządzenie po tym, jak pobierzemy aplikację oraz ją uruchomimy. Potrafi on wykradać SMSy od banku np. z kodem uwierzytelniającym, ale także wykrada listę kontaktów z urządzenia, a następnie wysyła z niego takie właśnie wiadomości z linkiem.

Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c