Używanie świeczek szkodzi zdrowiu? Eksperci alarmują!

Naukowcy z Karoliny Południowej ostrzegają przed niebezpieczeństwem związanym z nadmiernym używaniem świec zapachowych. Zaznaczają, że nie dość, że może szkodzić środowisku to powoduje również problemy zdrowotne.

Fot. Shutterstock

Wiele osób używa w domu świeczek. Często mają one charakter ozdobny, ale używamy ich też, aby zniwelować brzydkie zapachy, które nam przeszkadzają. Jak się jednak okazuje, zbyt częste używanie świeczek zapachowych nie wpływa dobrze zarówno na środowisko, jak i na nasze zdrowie. Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej przeprowadzili właśnie badania, z których wynika, że świece parafinowe wydzielają szkodliwe opary, które mogą powodować nawet raka płuc i astmy!

Eksperci tłumaczą, że większość takich świec ma w swoim składzie parafinę, która pochodzi z ropy naftowej, węgla lub oleju łupkowego. Kiedy świeczka jest spalana, wytwarza toksyczne związki do powietrza, takie jak aceton, benzen czy toluen. Regularne ich stosowanie może mieć bardzo poważne skutki dla zdrowia i stanowić poważne zagrożenie.

Dobrym zamiennikiem są świece sojowe, które takich toksyn nie zawierają, ale i wytwarzają dużo mniej sadzy niż świece parafinowe. Dodatkowym plusem jest to, że starczają nam na dłużej, ponieważ palą się dużo wolniej. Ostatnim hitem są też świece z wosku pszczelego, które uwalniają jony ujemne. Dzięki temu możemy pozbyć się zarodników pleśni, ale i wirusów i bakterii z pomieszczenia.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c