W 2021 roku już z nich nie skorzystamy! WWF przypomina o ważnym zakazie

W 2021 pożegnamy się z plastikowymi słomkami, talerzykami czy sztućcami. Jak przypomina Fundacja WWF, na terenie całej Unii Europejskiej wchodzi zakaz wprowadzania na rynek nieprzetwarzalnych plastikowych produktów. 

Fot. Warszawa w Pigułce

W marcu 2019 roku Parlament Europejski zatwierdził tzw. dyrektywę plastikową. Jest to pakiet przepisów, stopniowo wycofujących nieprzetwarzany plastik z produkcji na terenie Unii Europejskiej. Teraz Fundacja WWF przypomniała o najważniejszych założeniach.

I tak od lipca tego roku zniknie z rynki 10 plastikowych produktów jednorazowego użytku. Chodzi tu o sztućce, talerze, słomki, patyczki higieniczne, mieszadełka do napojów, a także patyczki do balonów.  Co ważne, wycofane zostaną również styropianowe kubki i opakowania na żywność. Będą też specjalne opłaty dla państw UE od  tworzywa, którego nie poddano przetworzeniu. Koszt to 80 eurocentów za każdy kilogram.

W późniejszych latach mają również pojawić się inne zmiany. Od 2025 roku nakrętki i wieczka plastikowe będzie można wprowadzić do obrotu tylko pod warunkiem, że będą one przymocowane na stałe do butelek i pojemników. Również od tego roku wszystkie plastikowe butelki będą musiały być wykonane w minumum 25% z materiału pochodzącego z recyklingu. Zmieni się to w 2030 roku, kiedy będą musiały być tak wykonane już w minimum 30%.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c