W jakiej temperaturze prać maseczki?

Naukowcy opublikowali wyniki analizy dotyczącej temperatury w jakiej należy prać tkaninowe maseczki, aby skutecznie chroniły przed wirusem SARS-CoV-2. 

Fot. Pixabay

Naukowcy z Kirby Institute University of New South Wales w Sydney podali wyniki analizy na łamach czasopisma „BMJ Open”. Okazuje się, że tkaninowe maseczki mogą skutecznie chronić przed koronawirusem, jednak należy je prać w odpowiedniej temperaturze.

Badania, które opisano przeprowadzono już w 2011 roku w szpitalach w Wietnamie. Sprawdzana była skuteczność maseczek u pacjentów z dolegliwościami dróg oddechowych. Okazało się, że dwuwarstwowe maseczki były mniej skuteczne niż maseczki chirurgiczne. Ich noszenie mogło nawet zwiększać ryzyko zakażenia.  Wszystko dlatego, że nie były odpowiednio prane i noszone wielokrotnie.

Duże znaczenia ma czy maseczka jest prana ręcznie czy w pralce. Jeśli tkanina trafia do pralki i pierze się w temperaturze 60 stopni Celsjusza, wtedy jej skuteczność jest porównywana do maseczek chirurgicznych. Prane ręcznie prędzej zaszkodzą niż pomogą.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c