W Polsce zostanie wprowadzony stan nadzwyczajny?

Jak nieoficjalnie mówi Onetowi ważny minister w kancelarii premiera, niewykluczone, że rząd na kilka dni wprowadzi jeden ze stanów nadzwyczajnych. Wszystko z powodu ogromnej liczby nowych zakażeń.

Fot. Shutterstock

Pandemia nie ustępuje. Kolejny dzień odnotowywane są ogromne dobowe liczby nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Już dziś rząd ma przedstawić kolejne informacje dotyczące dodatkowych obostrzeń. Czy jest możliwe wprowadzenie stanu wyjątkowego?

Jak mówi nieoficjalnie w rozmowie z Onetem jeden z ministrów w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego, niewykluczone, że rząd zdecyduje się na taki krok i na kilka dni wprowadzi jeden ze stanów nadzwyczajnych. Zaznacza, że na pewno nikt tego nie chce, ale i na taką ewentualność musimy być przygotowanym. Przypomnijmy, Konstytucja, na podstawie art. 228 wyróżnia trzy stany nadzwyczajne: stan klęski żywiołowej, wyjątkowy i stan wojenny. Każdy ze stanów nadzwyczajnych wprowadza się rozporządzeniem na podstawie ustawy.

Wielu ekspertów uważa, że rząd powinien zdecydować się na taki ruch już dużo wcześniej i wprowadzić stan klęski żywiołowej. Jak zaznaczają, tym bardziej, że covidowe rozporządzenia dotyczące zakazów i nakazów w wielu przypadkach wprowadzone zostały nielegalnie. Czy tak się w końcu stanie, okaże się już wkrótce.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c