W Warszawie powstaje mural Jana Lityńskiego! Gdzie można będzie go zobaczyć?

W Warszawie powstaje mural upamiętniający opozycjonistę PRL Jana Lityńskiego. Mężczyzna zginął tragicznie na początku tego roku, ratując swojego psa, który wpadł do rzeki. Odsłonięcie muralu już w przyszłym tygodniu. 

Fot. Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, CC BY-SA 3.0 pl / Wikipedia

Jan Lityński zmarł tragicznie w lutym 2021 roku w Narwi w okolicach Pułtuska, próbując ratować psa, pod którym załamał się lód. Kilka dni później wyłowiono jego ciało. Miasto chce upamiętnić mężczyznę. W związku z tym z inicjatywy burmistrza Woli oraz Wolskiego Centrum Kultury, już wkrótce zostanie odsłonięty mural opozycjonisty PRL.

Mural powstaje u zbiegu ulicy Towarowej i alei Solidarności. Dzieło autorstwa Brono Neuhamera zostanie odsłonięte w niedzielę 26 września, podczas uroczystości „Wolność kocham i rozumiem: Jan Lityński i Komitet Obrony Robotników”. Rozpoczęcie wydarzenia zaplanowane jest na godzinę 15:00. Oprócz odsłonięcia muralu i kilku słów od organizatorów, władz i autora, odbędzie się także koncert Jacka Kleyffa. Następnie uroczystości przeniosą się do amfiteatru w Parku Sowińskiego.

„Jan Lityński był człowiekiem prawym, niezłomnym i przyzwoitym, bez którego nie byłoby wolnej Polski. Przez całe swoje życie walczył i stosował się do uniwersalnych i ponadczasowych wartości. Wola posiada wielką robotniczą historię i jest poniekąd symbolem transformacji w pigułce, dlatego zgodziliśmy się, że jest idealnym miejscem, aby upamiętnić tak wielkiego i zasłużonego dla narodu Polaka.”

-powiedział cytowany w komunikacie prasowym burmistrz Woli, Krzysztof Strzałkowski. Dyrektor WCK Wola dodał, że chciałby, aby mural przypominał, że  uczciwość i przyzwoitość, nawet w samotności, w zderzeniu z machiną opresji, ma głęboki sens.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c