Wał przeciwpowodziowy do przebudowy. Podpisano umowę!

Łomianki i Czosnów podpisały umowę z Wodami Polskimi w sprawie przebudowy wału przeciwpowodziowego. Wszystko ze względu na coraz gorszy stan wału, przez co zagrożona zalaniami jest powierzchnia nawet 200 kilometrów kwadratowych.

Fot. Warszawa w Pigułce

Przebudowany zostanie wał przeciwpowodziowy w Łomiankach oraz w Czosnowie. Właśnie podpisano nową umowę z Wodami Polskimi. Obecnie zagrożona zalaniami jest powierzchnia nawet 200 kilometrów kwadratowych, a na ich terenie mieszka około 30 tysięcy osób. Najgorsza sytuacja jest w Łomiankach Dolnych, Dziekanowie Nowym, Dziekanowie Polskim oraz Kępie Kiełpińskiej.

Chodzi dokładnie o modernizację konstrukcji, która oddziela miejscowości od rzeki Wisły. Jak poinformował w rozmowie z radiem RDC starosta powiatu warszawsko-zachodniego Jan Żychliński, do tej pory nie było dużo sytuacji, które zagrażałyby mieszkańcom, jednak ze względu na specyficzny układ geologiczny  pojawiły się przesiąknięcia w rejonie Dziekanowa. Jeśli taki stan utrzymywałby się jakiś czas, mogłoby już być niebezpiecznie.

„Chcemy dostosować ten wał na odcinku ponad 11 km do pierwszej klasy. Chcemy, żeby był to nowoczesny wał, już w tych najnowocześniejszych technologiach, z przesłoną przeciw filtracyjną, z zabezpieczeniem siatkami, żeby był bezpieczny dla mieszkańców i żeby nie było przesiąków, a także ryzyka i niepokoju.”

-tłumaczy w rozmowie z radiem dyrektor regionalnej dyrekcji Wód Polskich. Wał miałby powstać do 2025 roku, a jego koszt to ponad 1 130 000 złotych.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c