Waloryzacja emerytur i rent! Ile wyniosą w 2021 roku?

Dobre wiadomości dla emerytów i rencistów. W przyszłym roku świadczenia mają wzrosnąć o minimum 50 złotych brutto. Właśnie przedstawiono projekt przyjęty przez rząd, który zapewnia wyższe wypłaty. 

Fot. Pixabay

Przedstawiono projekt przyjętej przez rząd waloryzacji emerytury i rent, które w przyszłym roku mają wzrosnąć minimum o 50 złotych brutto. Najniższa kwota emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne mają być podniesione do 1250 złotych. Jeśli chodzi o renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, mają one wzrosnąć do kwoty 937, 50 złotych.

Waloryzacja procentowa z gwarantowaną podwyżką na poziomie 50 złotych ma spowodować wzrost wypłacanych świadczeń w większym stopniu niż gdyby waloryzacja odbywała się według obecnie funkcjonujących zasad.

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 marca 2021 roku, z wyjątkiem tych, które zaczną obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Każdego roku w marcu waloryzacji podlegają emerytury i renty i polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. W każdym roku zwiększony zostaje on o conajmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego roku.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c