Warszawa gotowa na przyjęcie tysięcy pielgrzymów z całego świata
Za niecały miesiąc, 20 lipca do stolicy Polski przyjadą pielgrzymi z całego świata, by uczestniczyć w wydarzeniach poprzedzających Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Gospodarzami wydarzenia są Archidiecezja Warszawska i Diecezja Warszawsko-Praska wspierane przez Miasto Stołeczne Warszawa.
„Cieszę się, że Warszawa będzie gościć pielgrzymów, zmierzających na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem. Chcielibyśmy, aby pobyt w stolicy Polski był bezpieczny, atrakcyjny, niezapomniany. Przygotowaliśmy ciekawy program kulturalny, wspaniały muzyczny koncert na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Miejską Strefę Kultury na skwerze Hoovera. Pielgrzymi otrzymają miejski przewodnik, prezentujący nasze miasto, jego zabytki, historię, ale również współczesne atrakcje. Będą też mogli wysłać z Warszawy okolicznościową pocztówkę w dowolne miejsce świata” – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy – „Jestem przekonana, że lipcowy tydzień który pielgrzymi spędzą w naszym mieście będzie dla nich emocjonującym przeżyciem, wspomnieniem złożonym z przeżyć duchowych, atrakcji kulturalnych, nowych doświadczeń osobistych. I że zarówno Warszawa jak i Polska zostaną zapamiętane przez tysiące gości jako miejsca otwarte i gościnne, pełne życzliwości i uśmiechu” – dodaje prezydent stolicy.
Każdy zarejestrowany uczestnik Dni w Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej skorzysta z licznych udogodnień i atrakcji przygotowanych przez organizatorów:
Miejski wolontariat
Podczas „Dni w Diecezjach” w Warszawie pielgrzymów i turystów będzie wspierać około 600 wolontariuszy. Będzie można ich spotkać w najważniejszych punktach miasta: na lotnisku, dworcach kolejowych, w pobliżu atrakcji turystycznych i kościołów, które będą zwiedzać goście. Wolontariusze pomogą także w organizacji wydarzeń kulturalnych i projektów społecznych dedykowanych „Dniom w Diecezjach”. Od wolontariuszy będzie można uzyskać pomoc i wszelkie niezbędne informacje, np. na temat komunikacji miejskiej, programu wydarzeń czy stołecznych atrakcji turystycznych. Wolontariusze będą ściśle współpracować z organizatorami i służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Będą ubrani w jednakowe stroje – niebieskie koszulki z widocznym na plecach napisem „VOLUNTEER”. Przejdą szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, komunikacji interpersonalnej i międzykulturowej, bezpieczeństwa, wiedzy o mieście. Wolontariusze na lotniskach i dworcach pojawią się przed 20 lipca oraz będą obecni także na czas powrotów pielgrzymów z Krakowa.
Bezpłatny wstęp do muzeów
Muzea, dla których organizatorem jest Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski woj. Mazowieckiego oraz Muzeum Wojska Polskiego i Muzea Diecezjalne zapewniają bezpłatny wstęp dla uczestników ŚDM w dniach 20-25 lipca. Ponadto w dniach 21-22 lipca, przewidzianych w programie jako Dni Kultury i Historii – zostały przygotowane bezpłatne wejścia do muzeów dla grup zorganizowanych. Grupy rejestrowane były przez Diecezjalne Centra Rejestracyjne w obu diecezjach na terenie Warszawy.
Miejska Strefa Kultury
Z myślą o mieszkańcach Warszawy, turystach i uczestnikach Dni w Diecezjach poprzedzających Światowe Dni Młodzieży, przez lipcowy tydzień na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu działać będzie Miejska Strefa Kultury – miejsce spotkań z ciekawymi gośćmi, kinem plenerowym, rekreacją. Odbędą się tam liczne wydarzenia kulturalne, sportowe i społeczne, których organizatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II. Ich wątkami przewodnimi będą miłosierdzie i solidarność oraz ukazanie ich roli w spuściźnie Jana Pawła II, historii i współczesności Polski oraz Warszawy.
„Miejska Strefa Kultury to przestrzeń nie tylko w wymiarze geograficzny” – mówi dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, Norbert Szczepański – „Tworzymy ją dla młodych ludzi, którzy jeszcze przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem chcą poczuć niepowtarzalną atmosferę Światowych Dni Młodzieży. Do współtworzenia tego miejsca i bogatego programu kulturalnego zaprosiliśmy wielu partnerów: instytucje kultury, organizacje społeczne, przedsiębiorców. Wszystkie nasze działania są odpowiedzią na zapotrzebowanie młodych ludzi, którzy przyjeżdżają do Warszawy także po to, by szukać śladów Jana Pawła II” – dodaje dyrektor.
W ramach Miejskiej Strefy Kultury przygotowywanych jest kilka wystaw, w tym duży projekt realizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Muzeum Historii Polski. Mowa o wystawie „Jan Paweł II. Źródła”, która będzie prezentowana od 20 lipca aż do 15 sierpnia br. (w godz. 10.00-22.00) w specjalnie zaaranżowanym pawilonie przy Krakowskim Przedmieściu 66 przed Biblioteką Rolniczą. Ekspozycja przybliży zwiedzającym punkty zwrotne i postaci nierozerwalnie związane z dziejami polskiego chrześcijaństwa. Narratorem, który poprowadzi zwiedzających będzie Jan Paweł II. Jego refleksje i komentarze dotyczące duchowej historii Polski umieszczone zostaną na specjalnych panelach w kolejnych przestrzeniach ekspozycji dedykowanych Chrztowi Polski, Świętym w dziejach Polski, św. Faustynie, św. Maksymilianowi Kolbe i bł. ks. Jerzemu Popiełuszko. Ład oraz chronologię narracji wprowadzą wybrane daty i miejsca, ważne dla historii Polski. Linię czasu zapoczątkuje data chrztu Mieszka w 966 r., nazwy głównych grodów i rezydencji książęcych z tego okresu, a zakończy ją Brama Trzeciego Tysiąclecia, nawiązująca do tej wzniesionej nad Jeziorem Lednickim. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny.
Koncert „Wiara.Nadzieja.Miłość”
Koncert przygotowywany przez Stołeczną Estradę to radosne i wielowymiarowe widowisko, którym Warszawa chce powitać uczestników Światowych Dni Młodzieży. To wielkie wydarzenie artystyczne i medialne odbędzie się 21 lipca br. o godzinie 19.30 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w obecności kilkudziesięciu tysięcy młodych widzów z całego świata, a także goszczących ich mieszkańców Warszawy i Mazowsza.
Na specjalnie zaprojektowanej i wybudowanej wielopoziomowej scenie wystąpi ponad 200 wykonawców z całego świata, m.in. z Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Kolumbii, Filipin, Mozambiku, Wielkiej Brytanii i oczywiście wielu polskich artystów.
Na scenie zobaczymy m.in.: Zygmunta Staszczyka, Zbigniewa Wodeckiego, Piotra Cugowskiego, Janusza Radka, Natalię Szroeder, Piotra Kupichę, Tomasza Szczepanika, Zofię Nowakowską, Sound ‘n’ Grace. Solistom towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus oraz Chór Gaudium Uniwersytetu Wrocławskiego, Chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Chór Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Dyrygować artystami będą Piotr Rubik i Radosław Labahua.
„Zawsze największą radość sprawia mi to, że publiczność wychodzi z moich koncertów uśmiechnięta, wzruszona, naładowana pozytywną energią. Dzięki temu zmieniamy świat na lepsze. Bardzo się cieszę, że podczas lipcowego koncertu będziemy mogli dać tę naszą artystyczną energię gościom z całego świata, a oni wrócą do domu zapamiętując Warszawę i Polskę jako niezwykle pozytywne miejsce na ziemi” – mówi dyrygent, kompozytor Piotr Rubik.
Warszawski pocztówki, okolicznościowy stempel ŚDM
Warszawa przygotowała kilkanaście tysięcy okolicznościowych pocztówek promujących Warszawę oraz tyle samo znaczków, żeby ułatwić pielgrzymom wysłanie pozdrowień ze stolicy Polski w dowolne miejsce świata bezpłatnie. Każda kartka zostanie opatrzona specjalnym stemplem okolicznościowym. Stoisko promocyjne Warszawy będzie czynne 21 lipca, od godz. 17.00 do zakończenia koncertu na pl. Piłsudzkiego. Akcja jest realizowana we współpracy z Pocztą Polską.
Informator warszawski
Aby ułatwić poruszanie się po mieście każdy uczestnik otrzyma miejski informator w języku polskim i angielskim prezentujący naszą stolicę, jej zabytki, historię, ale również współczesne atrakcje. Przewodnik zawiera również niezbędne informacje, które przydadzą się podczas przemieszczania się po mieście w tygodniu diecezjalnym i po nim.
Aplikacja WarsawTour
Stołeczne Biuro Turystyki przygotowało aplikację WarsawTour, która umożliwi turystom i pielgrzymom z łatwością zaplanować zwiedzanie Warszawy. Aplikacja działająca zarówno offline jak i online pozwala zaplanować zwiedzanie stolicy według indywidualnych zainteresowań. Wybierając jeden z 16 tematów spacerów, użytkownik decyduje czy chce zapoznać się z niezwykłą historią Warszawy idąc śladami Powstania Warszawskiego, Judaików czy miejsc związanych z Janem Pawłem II.
Pokazy fontann na Podzamczu
W dniach 22–24 lipca, o godz. 21.30 zorganizowane zostaną dodatkowe pokazy multimedialnych fontann na Podzamczu. Muzyczna oprawa multimedialnego pokazu zatytułowanego Warszawskie syreny została przygotowana przez światowej sławy mistrza elektronicznych brzmień. Jean Michel Jarre specjalnie z myślą o Warszawie wybrał ze swojego repertuaru najpopularniejsze i najbardziej rozpoznawalne kompozycje.
Wydarzenia w dzielnicach
Oprócz wspaniałego koncertu na placu Piłsudskiego oraz funkcjonującej przez cały czas pobytu pielgrzymów w stolicy Miejskiej Strefy Kultury poszczególne dzielnice Warszawy również przygotowały dla gości wydarzenia kulturalne, w tym koncerty, spacery z przewodnikami, wydarzenia artystyczne, pikniki sportowo – rekreacyjne.
Dzięki bezpłatnej komunikacji młodzi pielgrzymi będą mogli swobodnie poruszać się po stolicy. Osoby posiadające identyfikator DwD upoważnieni będą do nieodpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej w 1. i 2. strefie biletowej, przejazdów pociągami Warszawskiej Kolei Dojazdowej oraz Kolei Mazowieckich na terenie województwa mazowieckiego od 20 do 25 lipca 2016 r.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.