Warszawa i Mazowieckie tygrysami Europy. „Najbardziej gwałtowny wzrost gospodarczy”

„Najbardziej gwałtowny wzrost gospodarczy na poziomie NUTS 2 w latach 2008-2013 w całej w UE odnotowano w polskim województwie mazowieckim, które obejmuje stolicę Polski, Warszawę” – napisano w regionalnym roczniku statystycznym Eurostatu. Czym jest tak naprawdę NUTS i czy mamy powody do dumy?

Fot. Eurostat

Fot. Eurostat

NUTS to Klasyfikacja Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych. Służy do klasyfikacji obszarów do wsparcia w ramch polityki strukturalnej UE. NUTS 2 odpowiada za województwa oraz jednostki terytorialne o odpowiedniku województw (np. landy). Z jednej więc strony możemy się cieszyć z dobrego wyniku i jednocześnie zastanawiać jak uzyskać wsparcie z UE, jeżeli nasz wynik jest wysoko poniżej przeciętnej. I tutaj właśnie kłania się województwo Warszawskie lub Metropolia Warszawska.

„PKB na mieszkańca w szybkim tempie zwiększył się w Polsce” – taki wniosek płynie z analizy rozwoju gospodarczego połowy dekady. Mimo to Polska nadal jest biedną siostrą państw zachodu. W Europie wyrózniono 19 regionów, które zarabiają mniej niż połoę średniej unijnej. Pięć z nich znajdowało się w Polsce. Jednocześnie Mazowieckie i Dolnośląskie zarabia 75 proc. średniej. Jeżeli chodzi o Mazowsze nasze zarobki doganiają więc powoli Europę.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.